Quantcast
Channel: Ostali Gradovi – Tacno.net
Viewing all 1914 articles
Browse latest View live

Je li ministrici finansija RS Zori Vidović svejedno što bi se BiH ponovo mogla naći na ”sivoj listi” MONEYVAL-a?

$
0
0

Foto: Capital.ba

Da li ministricu Vidović treba podsjetiti da se Bosna i Hercegovina mora pridržavati međunarodnih standarda za prevenciju pranja novca, kao što je međunarodna Konvencija o pranju, potrazi, pljenidbi i konfiskaciji zarade stečene kriminalnim radnjama, da bi se priključila Evropi i privukla trajna strana ulaganja? Ili joj je pak, svejedno što bi se BiH ponovo mogla naći na sivoj listi MONEYVAL-a?

Posljednjih godina globalni napori u borbi protiv pranja novca postali su sve značajniji uslijed rastućeg problema terorizma na globalnom planu. Spriječavanje i borba protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti predstavljaju jedan od prioriteta kada je u pitanju aktuelna svjetska politika. ”Pranje novca” ne  prodrazumjeva  samo  upotrebu keša, već i  prijenos novca između bankovnih računa, kupovinu i prodaju imovine i drugih materijalnih sredstava.

EU (Europske unija) je posebnu pažnju posvetila njenoj borbi suzbijanja pranja novca, svijesna da potkopava, u znatnoj mjeri, njene temelje. EU parlament je donio niz direktiva, prvu još 2005. broj 91/3008/EEG kojom se od svake firme u EU zahtjeva da preduzme mjere tako da se one ne mogu iskoristiti za pranje novca i finansiranje terorizma a poslednju takvu, 4 direktivu od 20 maja 2015. godine. U tim mjerama EU posebnu pažnju poklanja instrukcijama FATF (Financial Action Task Force), jedne od vodećih institucija u borbi protiv pranja novca.

Iz BiH je, prema podacima GFI (Global Financial Integrity), od 2001. do 2010. godine nepoznatim tokovima nestalo najmanje 850 miliona američkih dolara. Samo se godišnje “opere” i iz legalnih finansijskih tokova nestane oko pola milijarde evra. Sve do nedavno BiH se nalazila na ”sivoj listi” MONEYVAL-a a kao razlog se navodio ”nedovoljan napredak u oblasti spriječavanja pranja novca (anti-money laundering legislation). U maju 2017. Evropska unija (EU) je pokrenula dvogodišnji twinning projekat „Podrška borbi protiv pranja novca“, a naša zemlja je u međuvremenu i skinuta sa tzv. „sive liste“ Međudržavnog tijela za borbu protiv pranja novca.

Pranje novca, finansiranje terorizma i organizovani kriminal je značajan problem u cijeloj BiH i mora se bezuslovno suzbijati svim mogućim sredstvima. Borba protiv pranja novca zahtijeva zakonsku i finansijsku infrastrukturu, kao i učinkovito provođenje zakona. U BiH novac se pere na različite načine i to prije svega investicijama, odnosno kupovinom nekretnina, zatim putem nekih nevladinih organizacija koje njime pokušavaju finansirati projekte, ali i sistemom offshore kompanija, ”Perači novca” i njihovi pomagači miniraju finansijski sistem BiH, posebno ako se platni sistem koristi u cilju sakrivanja porijekla novca i kriminala. Tok novca koji dolazi iz nezakonite dijelatnosti potkopava u znatnoj mjeri integritet finansijskog sektora, stabilnost i čini ogromnu prijetnju kako tržištu Bosne i Hercegovine, tako i internacionalnom razvoju.

Obveznici propisani Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (u daljem tekstu: Zakon) dužni su provoditi mjere za otkrivanje i sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

S toga je zahtjev Centralne banke BiH upućen Ministarstvu finansija bh. entiteta RSa  da formira jedinstven registar računa fizičkih lica potpuno legalan i opravdan. On je usmjeren na povećanju kapaciteta nadležnih institucija na svim nivoima u BiH u borbi protiv pranja novca kako bi se dosegao zadovoljavajući nivo potreban za pristupanje EU.

Ministrica finansija bh. entiteta RS-a Zora Vidović čini se, ne prati trend globalnih kretanja finansijskog tržišta, oštro se protiveći zahtjevu Centralne banke BiH. Neshvatljiva je ovakva odluka jer i EU od svih nadležnih tijela, institucija i agencija  se traži  da ojačaju svoju saradnju i koordinaciju u suzbijanju pranja novca. Da li ministricu Vidović treba podsjetiti da se Bosna i Hercegovina mora pridržavati međunarodnih standarda za prevenciju pranja novca, kao što je međunarodna Konvencija o pranju, potrazi, pljenidbi i konfiskaciji zarade stečene kriminalnim radnjama, da bi se priključila Evropi i privukla trajna strana ulaganja?

Ili joj je pak, svejedno što bi se BiH ponovo mogla naći na sivoj listi MONEYVAL-a?

The post Je li ministrici finansija RS Zori Vidović svejedno što bi se BiH ponovo mogla naći na ”sivoj listi” MONEYVAL-a? appeared first on Tacno.net.


Izbio požar u prihvatnom centru za migrante u Velikoj Kladuši

$
0
0

Kako saznajemo u bihaćku bolnicu je do 10 sati stiglo 19 migranata sa težim ili lakšim tjelesnim povredama.

“Pola ih je ostalo na daljnjoj hospitalizaciji, a među njima je i jedna osoba koja je zadobila teške tjelesne povrede”, kazao je za Klix.ba dežurni ljekar.

Migranti su povrede zadobili najvećim dijelom zbog skakanja sa prozora u trenutku kada su bježali od vatrene stihije koja se širila prostorijama Mirala, koji služi kao privremeni dom za stotine osoba.

“Najviše ih je stiglo sa frakturom stopala ili potkloljenice, a uz to imamo povrede od opekotina ili frakture drugih dijelova tijela”, dodali su iz bihaćke bolnice.

Tokom požara je povrijeđeno ukupno 30 osoba. Jedanaest, koji nisu upućeni za Bihać, medicinska pomoć je pružena u Domu zdravlja u Velikoj Kladuši.

Vatrogasci su i dalje na terenu i rade na lokalizovanju požara, nakon čega će se ući dublje u prostorije objekta kada će početi i policijski uviđaj pod nadzorom tužioca.

Informacija o eventualnim žrtvama za sada nema.

klix.ba

The post Izbio požar u prihvatnom centru za migrante u Velikoj Kladuši appeared first on Tacno.net.

Govor protiv Trumpa u Harvardu: Obračun Merkelove

$
0
0

Foto: CJ GUNTHER/EPA-EFE/REX

U govoru pred studentima američkog elitnog univerziteta Harvard, koji je često prekidan aplauzima, Angela Merkel provela je diplomatski špagu: Napadala je politiku predsjednika SAD – a pritom ga nije pomenula nijednom riječju.

Piše: Roland Nelles
Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović

Za jedan trenutak izgledalo je da je i sama Angela Merkel savladana valom simpatija kojem je bila izložena. Stoji na otvorenoj bini i glada nekako nevjerujući.

Takvo nešto ne dešava se svaki dan: Prilikom njenog nastupa pred 20.000 novih apsolvenata, bivših studenata i profesora američkog elitnog univerziteta Harvard u Kembridžu njemačka kancelarka slavljena je kao pop zvijezda. Bila je stalno prekidana aplauzima, bilo je i klicanja.

Neuspjeh njene CDU na evropskim izborima, iritacija oko njene naslijednice na mjestu predsjednice partije Annegret Kramp – Karrenbauer – iznenada sve je to izgledalo veoma daleko.

Merkel je na tradicionalnom završnom slavlju godišta 2019. držala takozvani Commencement govor (govor svršenim studentima prim.prev.), počast koja je jednom njemačkom kancelaru dodjeljena poslednji puta 1990., tada je to bio Helmut Kohl.

Nastup Merkelove bio je u svakom pogledu izvanredan. To počinje već kod planiranja putovanja: ona leti samo u Boston, glavni grad Vašington ostavlja sa strane. Za termin sa predsjednikom Donaldom Trumpom nije se navodno u oba kalendara našao slobodan prostor.

Onda ovo mjesto: Harvard je već dugo vremena kovačnica američkih kadrova broj jedan. Međutim danas se ovdje više ne obrazuje samo elita SAD nego studenti dolaze iz mnogih zemalja. Rado se predstavljaju liberalnim, modernim, globalno angažiranim. Moto univerziteta glasi: “Veritas” – “Istina”.

Merkel je po prvi puta u Harvardu. Na ovaj nastup dobro se pripremila. Ona je govorila o njenom životu u DDR, o berlinskom zidu i njenom usponu u politiku. Međutim to je bila samo uvertira za stvarnu temu govora. Ona je ovdje, pred ovom dobronamjernom publikom očigledno htjela založiti se za jedan otvoreni, demokratski, uvezani svijet – a time protiv Donalda Trumpa i protiv nacionalnog egoizma.

Uprosred SAD, na Trumpovom vlastitom teritoriju, provela je izvanrednu diplomatsku špagu. Bez da je predsjednika i samo jednom imenovala obračunala se Merklova u svome govoru sa svim osnovnim tačkama njegove poltike a prije svega sa kaznenim carinama i njegovom “America First” politikom.

  • „Protekcionizam i trgovinski konflikti ugrožavaju slobodnu svjetsku trgovinu i time temelje našega dobrostanja“, rekla je Merklova. I još: „Više nego ikada moramo razmišljati i djelovati multilateralno umjesto unilateralno, globalno umjesto nacionalno, otvoreno prema svijetu umjesto izolacionistički. Ukratko: zajedno umjesto sami.“
  • I na Trumpov običaj da koristi  trikove i obmane išla je indirektno: „Ne smijemo laži nazivati istinama i istine lažima. “Na ovom mjestu dobila je najviše aplauza. Čuli su se povici „Bravo“ iz publike.
  • I na temu zaštite klime Merkelova je uradila potez protiv Trumpa. Poznato je da predsjednik SAD negira da uopšte ima klimatskih promjena. Merklova međutim kaže: „Klimatske promjene ugrožavaju prirodnu osnovu našega života. Promjene i iz njih narasle krize prouzrokovao je čovjek. Dakle moramo preduzeti sve što je u moći čovjeka da ovaj izazov čovječanstva savladamo.“
  • Čak i zid koji zahtjeva Trump na američkoj granici sa Meksikom pojavio se u govoru, lako izmjenjen upravo u diplomatskom Merkel stilu: „Zidovi će spriječiti promjenu svijeta prema boljem, požalila se ona. To studenti kao budući oblikovatelji svijeta ne smiju dozvoliti. „Opet su tu zidovi, zidovi u glavama: iz ignorancije i netrpeljivosti. Oni prolaze između članova jedne porodice kao i između društvenih grupa, boja kože, naroda i religija“, rekla je Merkelova. „Ja želim da mi ove zidove srušimo.“

Time je Merkelova završila svoj govor. Ponovo je bili glasno klicanje u publici. Predsjednica “Harvard Alumni Association”, Margaret Wang, koja je bila među onima koji su Merkelovu pozvali, zahvalila se njemačkoj kancelarki i onda rekla samo jednu riječ: “Wow.”

Malo kasnije Angela Merkel sjediće opet u avionu na putu nazad kući. U Njemačkoj je čeka politička svakodnevnica sa Annegret Kramp-Karrenbauer i sa Andrea Nahles.

U SAD svakodnevnica također ide dalje. A Trump radi svoje stvari: Kratko nakon što je Merkel završila svoj govor najavio je Trump nove kaznene carine protiv Meksika. Rekao je da planira od 10. juna pet procenata carina na sav uvoz iz te zemlje. Meksiko bi moralo odmah zaustaviti „priliv nelegalnih imigranata„ u SAD. U suprotnom carine će i dalje rasti.

spiegel.de

The post Govor protiv Trumpa u Harvardu: Obračun Merkelove appeared first on Tacno.net.

Antinacifašistička sramota: ‘Hrvatica u ustaškoj odori’ i ‘Liepa Plavka’ u Europskom parlamentu

$
0
0

Foto: Tom Dubravec/Hanza media

Tjednik Novosti istražio je politički lik i djelo Ruže Tomašić i objavio to pod naslovom „Ruža ustaška“, što novoizabranu europrlamentarku iz skupine tzv. Hrvatskih suverenista – ikonu nacionalističke tzv. desnice – stavlja u vampirski kontekst ustaškog programa „ponovne uspostave NDH“, s nešto modificiranim ključnim karakteristikama tog zločinačkog režima. Ima li šanse uznapredovala ustašizacija RH? Pravi odnosi snaga između (pro)ustaštva, ekstremnog nacionalizma i antinacifašističkog svijeta u Bijednoj Našoj najbolje će se vidjeti i doći do izražaja na parlamentarnim izborima sljedeće godine. Koncem ove bit će predsjednički izbori, pa će i to baciti ponešto svjetla na put, kojim zemlja kroči. U gubitničku prošlost ili u izgledniju budućnost

 Mrijan Vogrinec 

„Poglavniče! Plemeniti vodjo,/ Obećanje čvrsto ti dajemo,/ Medju nama svadje će prestati,/ Za slobodu složno umiremo./ Krenut ćemo složno tvojim putem./ Do života tebi ostat vjerni,/ A kad život budemo davali,/ Zadnje riječi, bit će, ZA DOM SPREMNI!“ Da nije tjednika Novosti i njihova istraživačkog profesionalca Hrvoja Šimičevića – što su prenijeli svi iole relevantni hrvatski mediji – šire bi općinstvo bilo prikraćeno za spoznaju o tomu da citirane polupismene kvazistihove ni za uporabu u kućnom toaletu zbog opasnosti od provale dijareje potpisuje ni više niti manje hrvatska europarlamentarka, tzv. suverenistica Ruža Tomašić. A objavljuje ustaški list Nezavisna Država Hrvatska, glasilo emigrantskog Hrvatskog oslobodilačkom pokreta (HOP), koji je osnovao ratni zločinac i poglavnik tzv. NDH Ante Pavelić te za glavnog urednika ustoličio svog zeta Srećka Pšeničnika. U tom ustaškom leglu izbjeglih ratnih i zločinaca protiv čovječnosti, njihovih istomišljenika i mecena polit-ideološki je rasla i odrasla Ruža Tomašić, b-h balavica koja je u dobi od 15 godina došla iz Velike Kopanice u Kanadu čuvati sestrinu djecu, a postala tamo policajka na motoru i među ekstremnim sunarodnjacima proustaška aktivistkinja.

Tjednik Novosti ekskluzivno je pod indikativnim naslovom „Ruža ustaška“ – a znâ se, je li, tko je povijesna/časna Ruža hrvatska – obznanio u petak dokumente o kanadskoj zadrto-proustaškoj prošlosti Ruže Tomašić, koja je na upravo minulim europarlamentarnim izborima osvojila oko 70.000 preferencijalnioh glasova birača i zadržala mjesto u Europarlamentu i u drugomu mandatu. Za potrebe je predeuroizbodne kampanje skupila uza se šarenu družbu ekstremnih tzv. desničara, na platformi pod nazivom Hrvatski suverenisti i – budući da nisu željeli s njom u kolo manje-više istomišljenici Bruna Esih i Zlatko Hasanbegović sa svojim Nezavisnima za Hrvatsku – uspjela se sama nametnuti kao treća polit-ideološka opcija u Bijednoj Našoj. Otvoreno protusrpstvo i proustašluk Ruže ustaške nisu bili nepoznati ni dosad, osobito nakon njezine skandalozne izave o tomu da je „Hrvatska država hrvatskog naroda, a svi ostali su u njoj gosti“ (na skupu u Slatini u kampanji za prve europarlamentarne izbore, gdje je bila kandidatkinja na HDZ-ovoj listi), ali otkrića Novosti o političkoj prošlosti te žene i njezinim stajalištima prema najkrvavijem režimu u povijesti Hrvata provociraju krucijalno pitanje: što Tomašić radi u hrvatskoj i EU-politici?

Ruža Tomašić nastupala je u ustaškoj uniformi – foto portalnovosti.com

Tzv. prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, kojega je navodno čuvala u Vancouveru rujna 1990. za njegova posjeta s Gojkom Šuškom Kanadi i SAD-u (o tom posjetu je najbolje svjedočio istaknuti kolumnist Tomislav Jakić u knjizi „Nisam zavijao s vukovima“), znao je tko je Ruža Tomašić, ali ju je svejedno 1992. godine doveo u Bijednu Našu, a HDZ je također i prije 2014. godine znao za njezino zadrto proustaštvo i protueuropejstvo („suverenizam“? – sic transit), ali joj je svejedno, baš licemjerno/kukavički dignuo rampu na ulazu u EU. Ne mareći za to, što je Unija sazdana na temeljima i najsvjetlijim stečevinama antinacifašizma i sekularizma, koji su ugrađeni u tzv. Schumanovu deklaraciju 9. svibnja 1950. (Dan Europe i Dan pobjede nad nacifašizmom u drugom svjetskom ratu), s kojim pak vrijednostima svjetskog mira i ljudskog dostojanstva ustaštvo i ustaški pokret nemaju blage veze. Dapače. Tim više, jer – otkrivena u Novostima kao apologetkinja ustaškog mraka i strahovlade, čije su posljedice trajna, povijesna i neizbrisiva mrlja na hrvatskom obrazu – Tomašić rođ. Budimir prkosno ni danas ne odustaje od ideologije ustaškog pokreta.

Partizani – jedina hrvatska vojska

„Nikad ne bih dala protiv ustaškog pokreta do 1941. i ne odričem se običnih ustaša koji su se borili za Hrvatsku, ali koji nisu činili zločine“, drčno je kazala Hrvoju Šimičeviću u telefonsku slušalicu, ali to i ponovila pred nekoliko tv-kamera s nacionalnom koncesijom. „Zašto bih ih se odrekla? Ustaški pokret je jedno, a NDH drugo. Nakon puno pročitanih knjiga (kojih? – sic transit; žena skromne naobrazbe „pročitala puno knjiga“, op. a.) i razgovora s ljudima poput Vinka Nikolića shvatila sam da je ustaški pokret bio odgovor na Šestojanuarsku diktaturu. Za vrijeme Drugog svjetskog rata dešavalo se puno zločina. Tijekom te četiri godine NDH se odvajala od onoga što je predstavljao ustaški pokret. Apsolutno treba osuditi one koji su činili zločine na svim stranama, ali ne odričem se običnih ustaša koji su se borili za svoj dom.“ Kazala je tv-novinarima da su u nekim dijelovima tadašnjeg tzv. NDH (BiH, Kordun, Lika, Banija, etc.) četnici činili strašne zločine, pa su obični ljudi, Hrvati išli u ustaše, braniti svoje domove, jer su ustaše bili „jedina vojska“.

Talijanski fašisti su, tvrdi, također činili strašne zločine u Dalmaciji, pa su Hrvati iz istih razloga išli u partizane, jer su „partizani bili jedina vojska“. I zato „treba pustiti na miru i ustaše i partizane“. Budalaština, dakako, do budalaštine, koje je kao „istine“ mogla naučiti samo u ustaškoj emigraciji u „intelektualnom“ krugu okupljenom oko HOP-a i njegova NDH-glasila, od mentora polit-ideološkog kapaciteta jednog Vinka Nikolića (izbjeglog ruci pravde bivšeg visokog dužnosnika Pavelićevog režima 1941.-1945., koji se 1990-ih vratio u RH sa svim „počastima“ Tuđmanovog režima) te iz literature ranga i ugleda tiskovine Nezavisna Država Hrvatska. Jedina prava vojska – sa svim međunarodno priznatim oznakama i normama – bila je partizanska (NOV i POJ) vojska ratnog pobjednika Josipa Broza Tita, jedini ljudski i vojno prihvatljiv, masovan pokret Hrvata i svih drugih etničkih skupina za nacionalnu slobodu i teritorijalno oslobođenje zemlje od nacifašističkog okupatora i domaćih kvislinga ustaša bila je Titova Narodnooslobodilačka borba pod vodstvom Komunističke partije… I točka. Nitko drugi. Ustaše i njihov pokret su bili programirano genocidno zlo i kao ideja, i kao program i kao izvedba u međunarodno nepriznatoj paradržavi tzv. NDH. Partizanska vojska je bila jedina prava vojska na pravoj, savezničkoj i pobjedničkoj strani u Drugom svjetskom ratu i to u svim dijelovima tadašnje Pavelićeve tvorevine. I u okupiranoj Dalmaciji, i u BiH, u Istri, Lici, na Kordunu, čak u Hrvatskom zagorju i oko Zagreba, gdje nije bilo ni č od četnika…

Hrvati su, dakako, povijesno sanjali svoju samostalnu državu, ali nikad ni u snu ustašku verziju kakvu dan-danas sanjaju Ruža ustaška i njezini vrli istomišljenici, pa su – što je netko svojedobno rekao – u ono olovno doba bili oduševljeno za 10. travnja 1941., a ustaškom zaslugom već masovno protiv 11. travnja. Hrvati-ustaše nisu branili svoj dom, paleći tuđi – srpski, židovski, romski, pa i nepoćudan hrvatski – koljući tuđu nejač, pljačkajući i silujući, zatirući ljude druge nacionalnosti, vjere, ideologij, etc. u konc-logore (oko 40 u tzv. NDH) zbog rasnih zakona i patološke mržnje. Nije povijesno zapamćeni ni jedan slučaj ratnog sukoba ustaša i četnika, ni u Drugom svjetskom ratu niti poslije, u emigraciji ili igdje drugdje. Ni danas se proustaše ne sukobljavaju, jer su ista bagra, istih ciljeva i metoda. Bili su notorni ubojice, rođeni sadisti, kvislinzi, podrepaši, okupatorske sluge, veleizdajnici svojih naroda u službi nacizma i fašizma, najgorih ideologija u povijesti čovječanstva. Ustaše nisu bili „obički ljudi koji su se borili za svoj dom“, nego utjelovljeno najgore zlo za koje nema oprosta.

To Ruža Tomašić slavi?

Nacizam i fašizam su u Drugom svjetskom ratu ubili 60 milijuna ljudi, a ustaška klaonica u konc-logoru Jasenovac – najveća i najstrašnija u jugoistočnoj Europi, s više od poimence popisanih uistinu nedužnih više od 80.000 žrtava, za razliku od neusporedivo manje „nedužnih Hrvata“ s Bleiburga – najzornija je potvrda i degeneričnosti ustaškog pokreta. Dva dana prije no što su Titovi partizani oslobodili Zagreb, dok su još ustaše bili na vlasti i ubrzano se pakirali opljačkane dragocjenosti radi bijega prema Bleiburgu, kroz grad su nesmetano prolazile prema Austriji kolone krvavih četnika. Nitko ih nije dirao, bili su svoji među svojima. Braća po ideologiji i krvavoj kami zajedno su bježala, kao što su zajedno i klala. To Ruža Tomašić slavi? Tome piše i pjeva pjesme u Kanadi i SAD-u? Toga se ni danas ne odriče, a mutava Tuđmanova i sve kasnije još mutavije, povijesnokrivotvoriteljske ili tzv. revizionističke toj su i takvoj „političarki“ omogućili ubirati boli glava apanaže u antinacifašističkoj Europi protiv koje su ustaše bili prije osamdesetak godina i protiv koje su danas pod karikaturalnom egidom Hrvatskih suverenista? S Ružom ustaškom, kao perjanicom, kojoj – jamačno njezini istomišljenici, isti takvi kao ona, tko bi drugi? – za zlo spremni daju blizu 70.000 biračkih glasova.

„Povod za naš telefonski razgovor s Ružom Tomašić, koji je rezultirao njenim najeksplicitnijim proustaškim istupom otkad se bavi politikom u Hrvatskoj, jest otkriće Novosti o njenoj bogatoj ustaškoj prošlosti u Kanadi, gdje je s prekidima živjela do 1998. godine“, objašnjava Hrvoje Šimičević u tekstu „Ruža ustaška“, koji je zgrozio hrvatsku javnost, a nije isključeno da će imati odjeka i u Brixellesu. „Ovakav njen skandalozni odnos prema vlastitoj proustaškoj prošlosti izgleda kao novi korak u normalizaciji ustaštva u Hrvatskoj. Pokušajmo samo zamisliti njemačkog europarlamentarca koji bi rekao da se ne odriče običnih nacista koji su se borili za Njemačku.“ Teško je to zamisliti baš kao što aktualni hrvatski proustaše – pardon, tzv. suverenisti – ne mogu zamisliti da jedna Austrija katastrofalnog nacističkog pedigrea i teške neposredno poratne prošlosti ili Mutter-Heimat-Statue samog Führera strogo sankcionira (pro)ustaško okupljanje na tzv. komemoraciji „nedužnim hrvatskim žrtvama“ na livadi nedaleko od gradića Bleiburga. I to Austrija ljutih nacionalista na vlasti!?

Pjesma ‘Poglavniku’ objavljena je 1985. u časopisu NDH pod imenom Ruže Budimir- Foto: portalnovosti.com

„Od sredine 1970-ih i preseljenja iz Hrvatske pa sve do sredine 1980-ih, Ruža Tomašić je u ustaškoj odori po hrvatskim zavičajnim klubovima javno recitirala svoje i tuđe pjesme posvećene Anti Paveliću, ustašama i Nezavisnoj Državi Hrvatskoj“, objavljuju Novosti. „(Klikom na naslovnu fotografiju možete otvoriti fotogaleriju s dokumentima.) Autorske pjesme, za koje nam sada kaže da ih je samo potpisivala, ali ne i pisala, Tomašić je objavljivala u časopisu Nezavisna Država Hrvatska (…). U izdanju tog lista iz 1985. godine, tada 26-godišnja Tomašić je s djevojačkim prezimenom Budimir potpisala pjesmu ‘Hrvatskoj’. U pjesmi, među ostalim, opisuje ‘hrabrost i gordost Ante Pavelića’ (koji je kukavički, je li, ostavio svoju ‘vojsku’ na Lojbaškom polju i zakrabuljen u ženske haljine te uz pomoć tetke istaknutog danas novinara i publicista Drage Pilsela utekao tzv. štakorskom stazom u Vatikan, pa u Argentinu, op. a.), obećavajući da će ‘srdca opet kucati kao jedno, Domovino za te i za Poglavnika’, pa završava strofom: ‘Oj, hrvatska braćo, po cijelom svietu,/ ostanimo vječno domovini vjerni) ako treba za nju i život položit) s Ustaški poklikom: Vječno za Dom spremni!’

Ovakve i slične pjesme Tomašić je redovno godinama recitirala u hrvatskim zavičajnim domovima po kanadskim gradovima. Najčešće povodom rođendana NDH, osnutka Hrvatskih obrambenih snaga ili samog Hrvatskog oslobodilačkog pokreta, u prepunim je salama nastupala obučena u ustašku odoru. Novosti su pronašle fotografiju s obljetnice 10. travnja 1987. godine, na kojoj 20-godišnja Ruža Budimir stoji na pozornici u uniformi kakvu su u NDH nosile pripadnice Ženske ustaške loze i Ženske ustaške mladeži. ‘Mlada Hrvatica Ruža Budimir krasnoslovila je pjesmu ‘Poglavniče, Hrvatska te zove’. Bila je obučena u prekrasnu ustašku odoru. Izvela je ovu točku tako uspješno, da su ju prisutni pozdravili burnim pljeskom te se morala više puta vraćati na pozornicu, a pljesku nije bilo kraja’, stoji u izvještaju lista Nezavisna Država Hrvatska s tog skupa, jednog od mnogih na kojima je Ruža Tomašić defilirala s ustaškom odorom. Tomašić danas priznaje da je u javnosti nosila takvu odoru i izvodila ustaške pjesme, ali kaže da ode ‘Poglavniku’ i ‘Hrvatskoj’ nisu njeno djelo.“

 

Ustaški tisak u emigraciji obiluje prilozima o proustaškom proseravanju Ruže Budimir pa Tomašić, pun je pohvala i oduševljenja njezinim likom i djelom, a Novosti su to dokumentirale nizom primjera iz 1980., 1981., 1982., 1985. godine, etc. Izvješće Pšeničnikovog lista spominje ju kao zapaženu osobu na nekoj proslavi tzv. NDH 1980. godine: „Pred početak programa stigla je i naša gđica Ruža Budimir u pravoj ustaškoj odori. Pozdravila se sa počasnim gostima i sjela također za stol da bude i sama burno pozdravljena od prisutnih (…). Naglasak, izražaj, osjećaj, uzdrmao je dvoranu. Svi ne samo da osjećaju sa ratnicima iz 1941. nego svi su i budući ratnici za ponovnu uspostavu NDH“. Novosti su analizom pisanja HOP-ovog glasila Nezavisna Država Hrvatska utvrdile da „u razdoblju od 1977. do 1985. stalno postoje opisi nastupa Ruže Tomašić u ustaškoj uniformi“. Sadržajna pak analiza vodi zaključku da je bila „prava atrakcija među hrvatskim iseljenicima u Kanadi. Zvali su je ‘Hrvatica u ustaškoj odori’ i ‘Liepa Plavka’, po uzoru na istoimeni roman Ante Pavelića“. Tomšić je – sirovi primitivizam, glupost, što li!? – kazala Novostima da se „ne stidi opisanih epizoda iz prošlosti“, pjesama, odore, ustaša i ustaškog pokreta. Nazdravlje. Stidi li se Hrvatska Ruže ustaške, Ruže Budimir ili obje te Ruže u Ruži Tomašić? Stidi li se Unija te Ruže ili bi se trebala stidjeti, ako se ne stidi?

Ustaški rasadnik Pavelićeva zeta

„Ne sramim se“, kočoperila se Tomašić u razgovoru ne samo s Hrvojem Šimičevićem iz Novosti nego i s tv-novinarima, držeći valjda kako je time ikom uzveličala samu sebe, osim karikaturalnim likovima Željku Sačiću i Velimiru Bujancu, raskreveljenima sebi iza leđa, „tako je bilo tamo dok sam rasla. (…) Puno toga se u međuvremenu promijenilo i iza nekih stvari danas ne stojim. Gledajući s političke pozicije, naučila sam dosta novoga i shvaćam da nije sve bilo onako kako su mi tada govorili. Nešto nije, a nešto jest.“ Ništa Tomašić nije naučila ni za svog polit-ideološkog odrastanja u Kanadi niti po povratku i proustaškom angažmanu u RH, jer je ostala ista ekstremistkinja. Silom prilika i okolnosti malo sofisticiranija, što u biti ne mijenja ništa na stvari. Odgoj i obrazovanje u ekstremnoj (pro)ustaškoj družbi izbjeglih ratnih i zločinaca protiv čovječnosti nisu ostavili minimum prostora za odmak od crne odore ustaške ratnice za jedan propali svijet u kojemu nema ničeg ljudskog. Njezino kokodakanje u prljavom novohrvatskom političkom kokošinjcu privlačno je velikoj, ali (pre)glasnoj  manjini „pravih Hrvata“ koji, brat bratu, zapasuju 10-15 posto biračkog tijela što izlazi na izbore. Uzme li se pod račun svih oko 3,8 milijuna građana s pravom glasa na izborima u RH, taj je postotak i manji od 10 posto, što ne znači da je proustaštvo ili – kako Šimičević kaže – legalizacija ustaštva – manje zlokobna i manje neprihvatljiva. Ta je opasnost tim veća, jer joj sve dosadašnje vlade licemjerno gledaju kroz prste, polit-promiskuitetno ju podcjenjuju/zanemaruju radi svojih izbornih interesa i pukog održanja na vlasti. Ustaštvo nije hrvatstvo, nego zločin.

Ruža Tomašić i Velimir Bujanec – FOTO: HINA/Tomislav Pavlek

„U časopisu Nezavisna Država Hrvatska s kojim je surađivala Ruža Tomašić“, tvrde Novosti, „sredinom 1990-ih tajnik za ‘promičbu’ bio je inače Velimir Bujanec, čovjek (također se svojedobno dao fotografirati u crnoj odori s nacističkom svastikom na rukavu, op. a.) koji je dao nemali obol u njenom osvajanju drugoga euromandata. Tamo je s ustaškom kapom i tekstom o ustašama kao ‘mučenicima i šehidima’ istupio i Zlatko Hasanbegović, čija je lista umalo dobila zastupnika u Europskom parlamentu. Suradnik Nezavisne Države Hrvatske bio je i Andrej Rora, prvi čovjek HDZ-ovog Odjela za medije. Navedene činjenice pokazuju, pored ostalog, i da su istureni hrvatski ‘suverenisti’ i moderni desničari doslovno formirani u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.“ Ruža Tomašić im je politička ikona, a njezin svjetonazor, ideologija i politika nit vodilja. Kako god i koliko god tvrdili da im je „Hrvatska u srcu“, rade protiv hrvatskih interesa, a nedvosmislena tvrdnja ustaškog glasila HOP-a (1985.) samo pet godina prije Domovinskog rata da „ne samo da osjećaju sa ratnicima iz 1941. nego svi su i budući ratnici za ponovnu uspostavu NDH“ zvuči kao program, što se počeo realizirati u Bijednoj Našoj već od 1990.

Milijun je dokaza tomu. Jedan od bjelodanih je Ruža Tomašić i njezina uloga u političkom životu RH, krug ljudi koji je okupljala i još okuplja oko sebe… Paradigma je to ideje o hrvatskoj državi kao tzv. NDH-2, o čemu je ustašija izbjegla ruci pravde i na Bleiburgu i poslije njega sanjala punih 45 godina. Hrvatsko iseljeništvo – i ono neustaških gena – financiralo je Domovinski rat, nevoljko prihvatilo komunista, partizanskog „generala“ i samozvanog doktora povijesnih znanosti Franju Tuđmana za vođu tog projekta i tzv. prvog hrvatskog predsjednika, ali je tražilo protuuslugu u participaciji u vlasti RH. Pače, ulogu dirigenta i arbitra, te je Tuđman bio prisiljen na kompromis i s (pro)ustaškim dijelom emigracije na način da se nasilno, jer drukčije ne bi išlo, amputiraju Tito, Narodnooslobodilačka borba i svih 45 godina solijalizma u Hrvatskoj, partizani proglase ratnim ustaških ratnih zločinacazločincima, a ustaše „mučenicima i šehidima“ (sic transit). (Pro)ustaška je emigracija masovno pohrlila u Hrvatsku i zauzimala niz ključnih mjesta u piramidi vlasti i svim institucijama: od kulture i sporta do znanosti.

Prva zastava na jarbolu pred parlamentom, što je po tzv. osamostaljenju zamijenila hrvatsku trobojnicu s crvenom zvijezdom bila je ustaškog lika – sa šahovnicom prvoga bijelog polja. Što ne mora biti signifikantno, jer je takav grb još od socijalizma i na krovu tamošnje crkve sv. Marka, ali… Valuta je dobila ime ustaške kune, monete koja je bila u uporabi u tzv. NDH. Nikad prije. Hrvatski jezik je podvrgnut inkvizicijskoj obradi upravo po krojnom arku Pavelićeve međunarodno nepriznate paradržave tako da se i sâm Tuđman – ismijan već u svoje doba „jezikoslovac“ (bespuća povijesne zbiljnosti, etc.) i „povjesničar“ – krajnje ozbiljno bavi problemom treba li riječ helikopter pohrvatiti u zrakomplat ili vrtolet. Sic transit. Isto je tako već u svoje doba ismijavan ustaški progon „nehrvatskih“ riječi vicem o tomu kako riječ kočijaš na hrvatskom glasi visokosjedeći podrepgledeći konjoregirac. Vojna terminologija je temeljito ustašizirana, etc. Udžbenici i nastavni programi društvenih nastavnih predmeta, osobito povijesti, do te su mjere očišćeni, krivotvoreni i primitivizirani da mladi naraštaji više ne znaju tko je bio Tito i po čemu je, uz Nikolu Teslu, najvažnija osoba novije i hrvatske i svjetske povijesti, etc.

Hrvatske vojne postrojbe u Domovinskom ratu dobivale su imena znanih ustaških koljača (npr. Rafael vitez Boban), u svoje su redove uključivale problematične likove iz egzekutorskog miljea (Legija stranaca) stranih imperijalnih sila i međunarodne teroriste, ubojice, švercere i kriminalce (Kažnjenička bojna Mladena Naletilića Tute), a HOS se otvoreno dičio i kitio ustaškim imidžem: od izgleda odore i krilatice „Za dom spremni“ na crnoj zastavi do pjesama i ratničke identifikacije. Franjo je Tuđman već 1992. godine otvoreno govorio suradnicima kako „ti momci nanose štetu Hrvatskoj u međunarodnoj zajednici“, jer pretjeruju forsiranjem ustaške ikonografije i ponašanja. Nitko u prošlih tridesetak godina nije tomu ni pokušao stati na kraj, ukloniti „Za dom spremni“ s HOS-ove zastave ili spomen-ploča svojim palim pripadnicima. Premijer Andrej Plenković ni dan-danas se ne usudi zabraniti tu okrvavljenu ustašku krilaticu u javnom prostoru niti Marku Perkoviću Thompsonu zabraniti ustašluk, nego to čini strani svijet – i HOS-u, i Thompsonu (zabrana nastupa u pola Europe!), i državnoj vlasti upozorenjima međunarodnih organizacija, čak američkog State Departmenta.

Kamo će uznapredovala ustašijada odvesti Bijednu Našu? Jamačno u vražju mater, jer izvlačenje ustaških aveti iz gubitničke prošlosti može tek izazvati još gori obračun tzv. partizana i ustaša, ali nikako donijeti sreću ovoj već jako trknutoj zemlji. Šteta. U Bijednoj Našoj opasno već buja ta atmosfera obračuna „naših“ i „vaših“ budući da europska tzv. desnica ide na ruku (pro)ustaškom mainstreamu pobjednički marširanjem na prošlim europarlamentarnim izborima, na čijoj je krijesti i domaći uspjeh domaće ikone ekstremnog nacionalizma Ruže Tomašić. Jedva da je moguće, ako uopće jest moguće zamisliti kakva bi to hrvatska država bila u kojoj vlast obnašaju tzv. suverenisti proustaškog habitusa Ruže Tomašić, Velimira Bujanca, Željka Sačića, koji je izbjegao odgovornost za pokolj šestero srpske starčadi kolovoza 1995. godine u zaseoku Gruborima nedaleko od Knina. Pokolj su počinili specijalci Mladena Markača, a za njegove im je odsutnosti zapovijedao zamjenik Željko Sačić. Bio je osumnjičen i pod istragom, ali je izbjegao sudski progon i za notorni ratni i zločin protiv čovječnosti u Gruborima krivci nisu odgovarali. Niti će odgovarati.

Jednom, i zauvijek

E, taj Sačić, znan i po kreveljenju iza leđa oslobođenom haaškom uzniku Anti Gotovini na generalovu dočeku na Trgu bana Jelačića u Zagrebu (Gotovina: „Rat je prošlost, moramo se okrenuti budućnosti!“), sada je u prvim redovima ultrakonzervativnih referendumskih inicijativa na ulicama i raspojasan u užem krugu tzv. suverenista Ruže Tomašić. Srećom, ti i takvi ljudi nemaju većinsku potporu građana unatoč svom gromoglasnom pozivanju na „hrvatski narod“, ali i „narod“ zna pošandrcati u nekim prigodama kad mu je jako teško, kad se osjeti prevarenim i nemoćnim, jadnim i zabrinutim u većim društveno-političkim krizama. A sada jest i pogoršava se kriza ne samo u Bijednoj Našoj nego i u Uniji i cijelom svijetu. Tzv. desnica je u ofenzivi. Ludost svake vrsti. Kao u Međimurju u RH, gdje su se žitelji mjesta Pribislavca i okolice – uz ekstremiste iz inih dijelova zemlje (tzv. suvereniste, među njima saborski zastupnik Hrasta Hrvoje Zekanović) – na javnom prosvjedu u subotu masovno pobunili protiv Roma u svom naselju. Kao, „maltretiraju ih, kradu, ucjenjuju, fizički napadaju, prljavi su, troše socijalnu pomoć na alkohol i kockarnice, nisu socijalizirani“, etc. Romski protuprosvjed je policijski zabranjen. Romi su, uz srpsku narodnu manjinu, najugroženija etnička skupina u RH i bili su zajedno sa Srbima i Židovima najveća ustaška žrtva u doba tzv. NDH.

Bunt nevjerojatno nalik na onaj potekao iz münchenske pivnice i 1930-tih godina krize u Njemačkoj kada su nacisti zlorabili krizu za anatemiziranje komunista (stranačkih rivala) i Židova, jer da su krivci za sve zlo, što ga trpi njemački narod. I počelo je to, što je u konačnici usmrtilo 60 milijuna ljudi, razorilo Europu i uzvisilo antinacifašizam kao najveću vrijednost suvremenog svijeta. U tom kontekstu nema mjesta ni za ustaše, ustaški pokret, neoustaštvo, Ružu Tomašić, ustašku emigraciju koju dan-danas simbolizira lik i djelo Gojka Šuška, Tuđmanove desne ruke iz iste Ružine branše u Kanadi – kojoj se branši svako malo klanja gaf-predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović, bila u zemlji javorovog lista, SAD-u, Latinskoj Americi ili Australiji – ali nema mjesta ni buljuku anonimnih trabanata uz biračke kutije. U protivnom, bit će – laku noć, Hrvatska. Tim više i tim prije ako konzervativno-demokršćansko-suverenističkoj struji unutar HDZ-a, koja se sad oborila na gubitničkog na euroizborima šefa stranke Andreja Plenkovića – vodi ju Davor Ivo Stier, unuk ustaškog pukovnika Crne legije Ivana Stiera, izbjeglog štakorskom stazom u Argentinu; 13. na listi ratnih zločinaca, (čije je izručenje tražila jugoslavenska vlast) – uspije rušenjem premijera izazvati totalni politički rusvaj u kojem je tada sve moguće. Vjerojatno neće, jer postoji i izlazno rješenje o kojem zasad ne govori nitko iz dviju najjačin stranaka: velika koalicija HDZ-a i SDP-a. Koalicija velikih, poput one u Njemačkoj ili u Europskom parlamentu u prošlomu mandatu, može pomesti uhljebničke patuljke, lažne Hrvate i vjernike, „domoljube“ iz osobne koristi, i takve. Jednom, i zauvijek.

Pravi odnosi snaga između (pro)ustaštva, ekstremnog nacionalizma i antinacifašističkog svijeta u Bijednoj Našoj najbolje će se vidjeti i doći do izražaja na parlamentarnim izborima sljedeće godine. Koncem ove bit će predsjednički izbori, pa će i to baciti ponešto svjetla na put, kojim zemlja kroči. U gubitničku prošlost ili u izgledniju budućnost.

The post Antinacifašistička sramota: ‘Hrvatica u ustaškoj odori’ i ‘Liepa Plavka’ u Europskom parlamentu appeared first on Tacno.net.

USTAŠLUCI – NESTAŠLUCI

$
0
0

Povijesna je činjenica da Pavelića nitko nije tjerao da proglasi rasne zakone. Ali navedeni citati pokazuju koliko je mali korak od veličanja biologije „naše rase“ i prezira prema „krvnim mješancima“ do autohtonih rasanih zakona.

U telefonskom razgovoru s novinarom Novosti, hrvatska europarlamentarka Ruža Tomašić je, između ostalog, izjavila: „Nikad ne bih dala protiv ustaškog pokreta do 1941. i ne odričem se običnih ustaša koji su se borili za Hrvatsku, ali koji nisu činili zločine (..) Ustaški pokret je jedno, a NDH je drugo.“ O Anti Paveliću: „Nije morao pristati na rasne zakone, ali dobro. Nije morao imat logore ali valjda je tada bio rat.“

Od gospođe Tomašić, koja je uvjereni poklonik ustaštva, nastupala je na ustaškim skupovima u ustaškoj uniformi i recitirala vlastite pjesme posvećene Paveliću, očekivalo bi se da poznaje osnovne stavove ustaškog pokreta i Pavelića „do 1941.“, prije nego su imali priliku svoje stavove, u vrlo kratkom vremenu, provesti u zlodjelo.

Na primjer, u uvodniku lista „Ustaša, vjesnik hrvatskih revolucionaraca“, iz veljače 1932., piše: „U borbi za svete ciljeve sva su sredstva dopuštena pa i ona najstrašnija (..) Nož, revolver, strojna puška i pakleni stroj to su idoli, to su zvona, koja će navijestiti osvit zore i Uskrsnuće Nezavisne Države Hrvatske.“

Načela ustaškog pokreta iz 1933. jasno se pozivaju na fašizam kao uzor koji će ustaški pokret slijediti. Taj stav Pavelić ponavlja u svojoj knjizi „Strahote zabluda“. U „Novogodišnjoj poslanici hrvatskom narodu“ Pavelić, u prosincu 1940., piše: „Moramo proći kroz oganj, krv i nasilje, prije nego što se rodi Nova Hrvatska.“

Bliskost s najpogubnijim nacističkim idejama može se naći ne samo u „Ustaši“, glasilu jedne terorističke organizacije, nego i u radovima nekih radikalnih hrvatskih nacionalista tog vremena. Tako Filip Lukas, predsjednik Matice hrvatske od 1928. do 1945., u svojem veličanju Ante Starčevića kao rodonačelnika hrvatskog nacionalizma, piše 1936. godine: „Starčević je kao baštinik naše rase primio sve etnobiološke i psihičke osobine koje su s njome vezane. Starčević je ličnost koja je znala sažeti iz biologije naše rase najbitnije elemente našeg opstanka.“

Stjepan Buć, poznati pravnik i političar HSPa između dva rata, koji će 1940. u Hrvatskoj osnovati „Hrvatsku nacional-socijalističku stranku“, također veličajući Starčevićev hrvatski nacionalizam, piše 1936.: „Starčević je proizvod čiste hrvatske krvi, takova krv davala je pravac svemu njegovu ponašanju i radu. Krvni mješanac, odlikuje se, naprotiv, bezkarakternošću, nedosljednošću (..) Starčević je pred 70 godina istaknuo onu rasnu ideju, na kojoj je Adolf Hitler udario svoj program za preporod i organizaciju njemačkog narodnog života.“

Gospođa Tomašić „neda na ustaše do 1941.“ jer je „ustaški pokret nešto sasma drugo od NDH“.

Već na osnovu ovih par citata izvađenih iz brojnih primjera, vidi se da to naprosto nije istina. U člancima od 1932. do 1940., od kojih mnoge potpisuje Pavelić kao „Poglavnik“, jasno je nagovješteno ono što se po dolasku ustaša na vlast počelo događati. Čak brže i eksplicitnije nego što je Hitler realizirao ideje iznesene u Mein Kamfu. „Noževima, revolverima i strojnim puškama“, „kroz oganj, krv i nasilje“ počinjeni su bezbrojni zločini prema bespomoćnim Srbima, Židovima i Romima. Bez ikakve veze s ratnim operacijama, bez ikakve veze s “borbom za Hrvatsku“. Rat je te 1941. izgledao praktički dobiven od strane nacističke Njemačke i „borba ustaša za Hrvatsku“ svodila se na izgradnju koncentracijskih logora i primjenu „najstrašnijih sredstava“ u etničkom čišćenju civilnog stanovništva.

Povijesna je činjenica da Pavelića nitko nije tjerao da proglasi rasne zakone. Ali navedeni citati pokazuju koliko je mali korak od veličanja biologije „naše rase“ i prezira prema „krvnim mješancima“ do autohtonih rasanih zakona.

Istina je upravo obrnuta od onoga što tvrdi gospođa Tomašić: Kontinuitet nosećih ideja ustaštva prije dolaska na vlast 1941. i masovnih zločina koji su uslijedili neposredno poslije nego što su ih nacisti na vlast postavili, zorno pokazuje u što se može pretvoriti sustavno poticanje šovinizma i netrpeljivosti kad se za to pruži prilika.

 Zato tako zlokobno zvuče riječi političarke Ruže Tomašić: „Ovo je Hrvatska, a svi drugi su gosti u ovoj državi“; ili: „Neka oni mole boga da mi ne počistimo svoje dvorište, jer ako mi počnemo čistiti svoje dvorište imati će oni još jako puno Srba iz Hrvatske koji će morati ići u Srbiju“. Činjenica da je ona izabrana za poslanicu u EU parlamentu, ne unatoč već upravo zbog takvih izjava, ozbiljno je upozorenje na stanje u hrvatskom društvu.

Zato je tako zabrinjavajuće kad u besramnoj, do krajnosti licemjernoj, a uz to i glupoj političkoj trgovini, gradonačelnik Zagreba preimenuje trg koji je nosio Titovo ime, a ulica u Zagrebu (kao i osnovna škola u Kaštel Starom) dobije ime po Filipu Lukasu, deklariranom rasistu i apologetu ustaštva.

Zato su ljudi koji su naučili kako fašizam počinje i znaju kamo može odvesti, sa zebnjom gledali antiromske demonstracije u Međimurju, gdje je po mnogo puta viđenom obrascu, diskriminirana manjina optuživana da terorizira većinu. Gdje je većina govornika naglašavala da ima i poštenih Roma, a da se nitko nije zapitao kako bi im bilo slušati da među Hrvatima u Međimurju ima i poštenih Hrvata. Da se nitko nije zapitao kako riješiti te složene probleme koji imaju svoj korjen u vjekovnoj diskriminaciji Roma upravo od strane većine. Sve se svodilo na prijedloge rješenja po kratkom postupku, „preko koljena“, što se u pravilu svodi na još veću diskriminaciju.

Tim povodom je predstavnik romske manjine u Saboru održao press konferenciju. Na konferenciju je nepozvan upao Hrvoje Zekanović iz političke platforme Hrvatski suverenisti, čiji nositelj liste na izborima za EU parlament je bila Ruža Tomašić, i napao Rome kako mogu protestirati protiv antiromskog prosvjeda koji organiziraju Hrvati. Tome se više nitko ne treba čuditi.

The post USTAŠLUCI – NESTAŠLUCI appeared first on Tacno.net.

Mladi su žrtve ekstremističkih grupa i pojedinaca

$
0
0

Iako je po nekim izvorima četnički pokret nastao puno prije Drugog svjetskog rata, stvarnu ekspanziju i čuvenje po zlu i svireposti je doživio upravo tokom Drugog svjetskog rata, a zločini četnika su činjeni ne samo u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, već i u Srbiji i žrtve su nerijetko bili i Srbi, posebno naklonjeni komunistima. U memorandumu “Homogena Srbija” kojega je Stevan Moljević (advokat u Banja Luci i jedan od glavnih političkih organizatora i propagandista među Mihailovićevim četnicima) napisao 30. juna 1941. godine, ubrzo nakon poraza Jugoslavije u Aprilskom ratu, zahtjeva se obnova Jugoslavije uz čvrstu hegemoniju Srba nad drugim narodima u Jugoslaviji, a potom i nad širim područjem Balkana; u koju svrhu treba osigurati šire područje koje pretežno ili isključivo naseljavaju Srbi – predviđa Moljević prisilno iseljavanje nesrpskog stanovništva – te posebno, osigurati izlaz tog područja na more.

U cilju ostvarenja tih ciljeva, Draža Mihailović u decembru iste godine upute četničkim komandantima, gdje naznačuje: “Ciljevi naših odreda jesu … 1.) Borba za slobodu celokupnog našeg naroda pod žezlom Njegovog Veličanstva Kralja Petra II. 2.) Stvoriti veliku Jugoslaviju i u njoj veliku Srbiju, etnički čistu u granicama Srbije — Crne Gore — Bosne i Hercegovine — Srijema — Banata i Bačke. 3.) Borba za uključenje u naš državni život i svih još neoslobođenih, slovenskih teritorija pod Italijanima i Nemcima (Trst — Gorica — Istra i Koruška) kao i Bugarske, sjeverne Albanije sa Skadrom. 4.) Čišćenje državne teritorije od svih narodnih manjina i ne-nacionalnih elemenata. 5.) Stvoriti neposredne zajedničke granice između Srbije i Crne Gore, kao i Srbije i Slovenačke čišćenjem Sandžaka od Muslimanskog življa i Bosne od Muslimanskog i Hrvatskog življa. 6.) Kazniti sve Ustaše i Muslimane koji su u tragičnim danima nemilosrdno uništavali naš narod. 7.) Kazniti sve one koji su krivi za našu aprilsku katastrofu. 8.) U krajevima očišćenim od narodnih manjina i ne-nacionalnih elemenata izvršiti naseljavanje Crnogorcima (u obzir dolaze siromašne nacionalno ispravne i poštene porodice).

Nakon ovakvih proglasa četnici su u Drugom svjetskom ratu postavili ciljeve uključujući najsvirepije zločine koji su po mnogim istoričarima prerasli u genocid, što je objašnjeno u knjizi “Genocid nad Muslimanima 1941 – 1945”. Autori knjige su čuveni jugoslovenski istoričari Vladimir Dedijer i Antun Miletić, knjiga je objavljena 1990. godine u Sarajevu. U toku istraživačkog rada autori ove knjige su koristili građu razne provenijencije imajući u vidu, u prvom redu, da u svakom zločinu, pa i u genocidu, osnova za sve je namere zločina. Zbog toga su za ovu knjigu u prvom redu istraženi fondovi štaba, komandi i jedinica jugoslovenske vojske u otadžbini na čelu sa Dragoljubom Dražom Mihajlovićem, zatim ustaške Nezavine Države Hrvatske na čijem je čelu bio Ante Pavelić… Korišteni su dokumenti i Državne komisije za ratne zločine, kao i sudski materijali sa procesa ratnim zločincima odgovornim za zločine nad Muslimanima. Posebnu pažnju autori ove knjige su posvetili, kako mi to kažemo, istoriji odozdo, tj, svjedočenjima i izjavama očevidaca tih genocidnih radnji.

Za Dražu Mihailovića i četnike postojala su tri glavna neprijatelja, prvi i po njima najopasniji su bili komunisti, zatim Muslimani (kojima je tada bio zabranjen naziv Bošnjaci), te Hrvati, na cijelom prostoru tadašnje kraljevine Jugoslavije.

Konkretno o ulozi Draže Mihailovića, Predrag Matvejević je pisao za Peščanik: „Na razini evropske povijesti i savezništva u drugom svjetskom ratu, Draža Mihailović je apsolutno inferioran Josipu Brozu, unatoč svemu onom čime ga velikosrpska ideologija nastoji rehabilitirati. Mihailovića nisu opsjedale njemačke elitne jedinice na Ravnoj Gori ili u selu Ba, kao Tita u kanjonu Sutjeske ili pećini kraj Drvara. Za prvoga su uglavnom znali gdje je, za drugim su neprestano tragali. Draža je okupljao samo dio Srba i prosrpskih Crnogoraca. U Titovoj vojsci bili su borci svih nacionalnosti. Ni u jednom pokretu Otpora u Evropi nije ih bilo toliko niti su prošli kroz takve okršaje“.

Pokušaji da se na razne načine rehabilituje ili piše neka nova istorija o ulozi četnika i Draže Mihailovića, donekle su urodili plodom kada je sud u Beogradu 2015. godine, rehabilitovao ovog osuđenog zločinca. O tim pokušajima obmane i umanjenja odgovornosti četnika za zločine za RSE istoričar Srđan Milošević iz Beograda je izjavio: “Zanemaruju se strašni zločini koje je počinio četnički pokret, kao i njegova kolaboracija sa okupatorom. To je ono što je suštinski obeležilo delovanje četničkog pokreta i Dragoljuba Mihailovića. To je jedna pervertovana i osakaćena istorija. Pošto je četnički pokret percipiran kao glavni suparnik komunista, on je bio jedini logični ideološki izbor za sve one koji su u Komunističkoj partiji, Titu i Jugoslaviji videli glavne krivce sloma koji je zadesio Srbiju i srpski narod krajem 20. veka. Došlo je do izjednačavanja četnika i partizana sve u kontekstu krajnje bizarne priče o nekakvom nacionalnom pomirenju koje treba da se odvija na četničkoj platformi“.

Rehabilitacija D. Mihailovića označava ukupnu rehabilitaciju zločinačke ideologije i prakse ravnogorskog četničkog pokreta. Umjesto rehabilitacije moraju se primjenjivati zakoni i zabraniti oni koji u Srbiji danas pokazuju fašističke ideje – rekla je Staša Zajović, predstavnica nevladine udruge “Žene u crnom” koja je optužila vlast u Srbiji da na ovaj način ponižava brojne žrtve njegovih četnika.

Neki dokazi četničkih zločina u Bosni i Hercegovini

Studiozno opisivanje četničkih zločina u Bosni i Hercegovini uz prilaganje mnoštva dokaza je objavljeno u pomenutoj knjizi Vladimira Dedijera, „Genocid nad muslimanima“, jedno od svjedočenja – Četnici su na mostovima na Drini klali jednog po jednog, po stotine i hiljade žicom povezanih Muslimana – ljudi, žena i djece (Milovan Đilas o četnicima – “Plemenita mržnja”, Borba, br. 21. od 08.10.1942. godine).

Takođe dalje se u dokazima četničkih zločina, ali i činjenici kako su četnici prelazili u partizanske redove navodi i sljedeće: Ta slobodna teritorija je funkcionisala sve do 10. maja 1942, kada su je napustile jedinice Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije pod pritiskom nadmoćnijih okupatorsko-kvislinških snaga. Dolaskom Vrhovnog štaba u Foču, pristupilo se organiziranom prikupljanju boraca za Dobrovoljačku vojsku. Većina Dobrovoljačke vojske formirana je direktnim prevođenjem i organiziranjem četničkih u Dobrovoljačke jedinice. U Foči je od četnika, koje su partizani prethodno razoružali, a koji su “poklali hiljade muslimana”, formirano nekoliko jedinica Dobrovoljačke vojske. O tome Vlado Dapčević svjedoči: “U Foči formirasmo nekoliko odreda Dobrovoljačke vojske. To su bili četnici koje smo razoružali. I to baš oni koji su poklali hiljade muslimana …Da smo ih kažnjavali, sve bismo morali da pobijemo. Svi do jednog su klali. A preko 2.000 ih je bilo. Za nekog Pljevaljčića se pričalo da je poklao preko 1.000 muslimana, za nekog Đurđevca oko 800, a za njihovog komandanta Krezovića da je sa dva brata pobio preko 300. Nijesmo mogli nikoga da strijeljamo, jer ostali onda ne bi prešli na našu stranu. Čak smo za komandanta tog odreda, u kome sam ja bio politički komesar, morali da postavimo baš tog Gojka Krezovića. Vrlo dobro se kasnije držao. On i njegova dva brata poginula su u borbi protiv četnika”(S. Bandžović).

Četničke zločine dugo godina su istraživali hrvatski istoričari Zdravko Dizdar i Mihael Sobolevski, što su sumirali u knjizi „Prešućivani četnički zločini u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini 1941.-1945“, koju je izdao Hrvatski institut za povijest – Dom i svijet u Zagrebu 1999. godine.

Knjiga donosi na stotine relevantnih dokaza o četničkim zlodjelima, baziranim na pisanim dokumentima četničkih komandi, kao i dokumentaciji iz historijskih muzeja sa prostora bivše Jugoslavije, ali i svjedočanstva preživjelih žrtava i svjedoka.

Navodimo neke od potresnih svjedočanstava i dokaza iz navedene knjige:

– Na tri mosta u Goraždu poklano je oko 7.000 ljudi a u relaciji od Foče do Ustiprače Drina je progutala oko 20.000 ljudi. Na most su dovodili cijele grupe ljudi od 50 do 300, pa i više. Tada bi na jednu strana mosta donijeli harmoniku i svirali, a na drugu bi stranu postavili samovoz, te bi upalili motor i dali sav gas tako da bi rad motora, a sviranje sa druge strane eliminiralo vrisak nesretnih žrtava koje bi u to vrijeme klali i na najgori način mučili. Časne sestre koje su odvedene sa Pala pošto je nad njima po svoj prilici najprije izvršeno nasilje po ovim zlikovcima zaklane su na kamenom mostu.

Gotovo identično je bili i u Foči. Tako je kapetan Sergej Mihailović, četnički zapovjednik u Foči 6. XII 1941. pozvao proglasom sve Muslimane i Hrvate od 16 do 60 godina da se jave. Potom su za nekoliko dana na zvjerski način pobijeni. Uz oko 400 mještana među pobijenima bilo je i oko 700 Muslimana, koji su tu u Foči zatečeni kao izbjeglice iz jugoistočne Bosne, sklanjajući se od četničkog terora. Za nepuna dva mjeseca na fočanskom kotaru, tada je na različite načine poubijano oko 5.000 muškaraca, žena i djece, dok je spaljeno nekoliko stotina kuća. Po izjavi samoga S.Mihailovića u Foči i Goraždu ubijeno je 5.000 Muslimana. Istodobno je ubijeno u tom periodu tada i stotinjak Hrvata.

O četničkim zločinima na području čajničkog kotara pismeno u februaru 1942. svjedoči Sejfo Čelik, jedan od očevidaca. On kaže: “Kada su se Talijani povukli iz kotara čajničkoga sva snaga četnička sa Goražda i Foče bacila se na Čajniče… Te počela robiti i paliti, te ubijati sve ono što je muslimansko. Kada su zauzeli čitav kotar Čajniče postavili su za zapovjednika mjesta nekog Nedimovića, šumarskog upravitelja u penziji iz Goražda, a u općini batovskoj nekog Strahinju, lugara u Batovu, Karadžić Marijana, seljaka iz Sučića i Mićević Milana, seljaka iz Međurečja. Sada je nastupilo klanje muslimanskog življa. Koga su uhvatili zaklali su i to ne ispod nego iznad vrata. Vido sam Hastar Salku sina Nedžibova iz sela Prolaza kojemu su grkljan izvadili i koji je tek nakon mjesec dana u teškim mukama i patnjama izdahnuo. U općini Batavskoj su poklali i poubijali oko 1.000 ljudi, a u Miletkovićkoj oko 500… Od ovih su neki uhvaćeni i poklani, a neki u bijegu poubijani… Pored zuluma koja su izvršavali na nama muškarcima najteže nam je što su najprije obeščastili naše najljepše ženskinje, a onda ih poubijali. Kada bi izvršavali ove svoje nalete na naše muslimanke djevojke su skakale kroz prozore i u vodu, te tako rađe išle u smrt nego u ruke odmetnika”.

Od 29. VIII. do 4. IX. 1942. grupa od oko 1.000 istočnohercegovačkih četnika je za vrijeme talijanske vojne operacije “Albia” protiv partizana na Biokovu izvršila masovnu pljačku, palež i zločine nad tamošnjim civilnim hrvatskim pučanstvom. Tako je samo na području velike župe Cetine (u mjestima Bašćani, župa biokovska, Kozica i Dragljani) zaklano, strijeljano i spaljeno oko 160 Hrvata, medu kojima i tri svećenika i to: Ivan Bondić, Josip Braenović, kojemu su odsjekli glavu, i Ladislav Ivanković. Major Petar Baćović, zapovjednik četnika 5. IX. 1942. o toj “kaznenoj ekspediciji” izvjestio je D. Mihailovića : “Naši četnici prošli su te krajeve s pesmom i srpskom zastavom i došli na obalu našeg Jadrana (južno od Makarske – a.) gde su na obali poboli našu zastavu. Preko 1.000 ustaša pobijeno je, dok mi nijesmo imali ni jednog mrtvog ni ranjenog”. Dalje navodi da su na tome putu od Ljubuškog do Vrgorca, radi “velikog ogorčenja za nedela koja su ustaše počinili prema Srbima” (iako na tome području gotovo i nema Srba – te im to služi kao motivacija i opravdanje za svoje zločine) “oderali živa tri katolička sveštenika. Naši četnici ubijali su sve muškarce od 15 godina na više. Žene i deca ispod 15 godina nisu ubijana. 17 sela je potpuno spaljeno”.

Četnici su posebno sistematični bili prema ubijanju vjerskih službenika, pa čak i časnih sestara, te uništavanju vjerskih objekata. Tako se u ovoj knjizi zaključuje da je u tom periodu u dijelu centralne i istočne Bosne i Hercegovine, spaljeno i razoreno oko 300 sela i gradova, više muslimanskih džamija i katoličkih crkava i drugih istorijskih i kulturnih spomenika, uz desetke hiljade ubijenih Hrvata i Muslimana. Među njima je okrutno ubijeno 67 muslimanskih imama i hafiza, te 52 katolička svećenika, te nekoliko časnih sestara, od kojih su najpoznatije tzv. drinske mučenice, njih pet iz samostana na Palama, koje su četnici pred Božić 1941. godine doveli u Goražde i nakon mučenja poklali i bacili u Drinu.

Zaboravljeni četnički zločin u Rami-Prozoru i Drežnici – kultura sjećanja

Jedan od većih zločina četnici su počinili u području Rame, isključivo protiv civilnog stanovništva tog kraja, o tome zločinu se nije mnogo pisalo, a jedan od autora koji se bavio tim zločinom je Miljenko Jergović. Po njemu, a na osnovu relevantnih podataka i svjedočenja, kao i dokumenata sa suđenja Draži Mihailoviću, zločin u Rami najveći je pojedinačni četnički zločin nad Hrvatima u BiH u Drugom svjetskom ratu. U svome tekstu on pojašnjava: “Pod pojmom Hrvata podrazumijevaju se, naravno, Hrvati katolici. Muslimane se broji posebno, u skladu s nacionalnim osjećajem i određenjem njihove današnje djece i unuka. Izravnih svjedoka je, naravno, sve manje, i u sljedećih petnaestak godina neće ih više biti, ali kako se svako naraštajno iskustvo, kao i svako porodično sjećanje, prostire na tri generacije, tako su djeca i unuci sedamnaestogodišnjaka iz 1942. odrastali sa živom pripovijesti o četničkom zločinu. Premda nisu izravni svjedoci, oni su izravno pogođeni posljedicama zločina, i na neki su način sudionici događaja. Tek kada njih više ne bude, dakle, za pedesetak ili više godina, zločin u Rami preći će u povijest i u legendu, koja će, bez izravne veze sa svojim davnim povodom, određivati stavove i postupke nekih dalekih, budućih generacija, čineći ih netolerantnim i pripravnim na osvetu. Legenda o nekom događaju opasnija je od svakog sjećanja. Zato i postoji kultura sjećanja. Njome se sjećanje usmjerava prema historiji ili prema književnosti, a ne prema pučkoj legendi“.

Jergović dalje navodi: “Bulaja imao je sedamnaest godina kada su mu u dva listopadska dana 1942. četnici zaklali oca i pobili jedanaestero ukućana, a njega trinaestog tako ranili da je do kraja života ostao invalid. Kuću su mu spalili, i ostavili ga tako na ledini, da pamti i da se sa svojim sjećanjima nosi kako zna. Ivo Bulaja, skoro kao devedesetogodišnjak, jedan je od onih koji je svjedočio dvodnevnom četničkom klanju po Rami, koje se odvijalo pod pasivnim nadzorom talijanske vojske, i u kojemu je pobijeno oko tisuću petsto ljudi, nešto više od tisuću Hrvata, petstotinjak Muslimana. Zahvaljujući fratrima iz samostana na Šćitu, ali i istražiteljima u procesu protiv Draže Mihailovića, te mjesnim entuzijastima, koji su sedamdesetak godina dokumentirali okolnosti ovoga zločina, žrtve se poimence znaju, mjesto i okolnosti stradanja, groblja na kojima su ukopane“.

Klanje, paljevinu i pljačku pratila su i silovanja žena. U selu Varvari je komandir četnika Krsto Miličević javno, uz veselje i odobravanje četnika, silovao jednu mladu djevojku, a nakon što su to uradila još dvojica, zaklali su je. U Rumbocima su četnici iz mase izdvojili nekoliko djevojaka i žena i cijelu noć se nad njima iživljavali, a u Dugama su Munira i Ajša Dautbegović skočile u smrt sa oko 20 metara visokog vodopada Buk bježeći od silovatelja. Šaban Manov imao je osam godina kada je zaklan njegov otac Muharem. Sjećanja su, kaže, i danas živa: “Na Paljike je došla prethodnica i rekli su da su oni kraljevska vojska i da se nikome ništa neće dogoditi. Ali, sutradan su došli drugi i počelo je klanje. Moga oca preklali su iza vrata, da bi duže umirao u mukama. Našli smo ga nakon 20 dana ucrvanog pored rake koju je pokušao iskopati rukama”, priča Šaban Manov. On dodaje da je njegova majka Habiba, rodom iz Blagaja, prepoznala četničkog komandanta, bivšeg komšiju Spasu Skočajića i molila ga da ubije i nju i troje djece. Odbio je to riječima da će djecu ostaviti da bi imali šta klati kada drugi put dođu.

Kao svjedok optužbe na suđenju Draži Mihailoviću 1946. godine u Beogradu pojavio se Ilko Franjušić iz sela Ripaca, kod Prozora. Njemu je četnik prerezao grkljan i ranio ga u ruku, ali je uspio da pobjegne i preživi. Svjedočio je da je mjera za klanje bila talijanska puška i svako onaj ko je bio za dlaku viši od puške, ostao je bez glave.

Milorad Popović, četnički komandant Nevesinjskog korpusa u društvu talijanskog oficira. Prozor, oktobar 1942, operacija “ALFA”

O nastalom teroru major Petar Baćović izvestio je Mihailovićev štab depešama od 10. i 23. oktobra 1942. On navodi da je “popaljeno 15 katoličkih sela” i “zaklano preko 2.000 šokaca i muslimana. Većinom ustaše ili komunisti”.

Zločin u Drežnici

Početkom oktobra 1942. godine, počela su ubijanja u dolini rijeke Drežanke i naseljima, prvo su četnici zapalili džamiju u Donjoj Drežnici. U svom krvavom pohodu četničke horde su u prva dva dana pobile 23 i ranile 6 muslimana, te pobile oko 50 katolika. Na udaru krvoloka prvo se našlo stanovništvo Donje Drežnice, u kojoj je ubijeno više od 20 ljudi, većinom muslimana. Uz džamiju je zapaljen veliki broj kuća, zgrada općine, pošta i dr. U selu Striževo su ubili 2 muslimana i zapalili žive dvije kompletne katoličke porodice. Tako stoji u svjedočenjima o četničkim zločinima na području Drežnice, a postoje i pisani dokumenti o istome, pa tako u četničkim zarobljenim izvještajima stoji:“ Četnici iz okoline Gacka pri pohodu na Prozor u selu Drežnici (sjeverno od Mostar) zaklali su oko sto lica muslimanske veroispovesti“.

Operacija koja je završila zločinom u Rami počela je prvih dana oktobra 1942. godine i bila je koordinirana s Nijemcima i oružanim snagama NDH koje su pritisnule slobodni partizanski teritorij sa sjevera – iz pravca Banjaluke. Četnici su krenuli u tu operaciju vozovima iz Dubrovnika i Metkovića, a iz Nevesinja talijanskim kamionima. U Mostar su stigli 2. i 3. oktobra, a 3. oktobra su napustili grad, isti su dan u selu Raška Gora (10 km sjeverno od Mostara) ubili jednog mještanina Hrvata te su masovno pljačkali. U selu Goranci (7 km sjeverozapadno od Mostara) ubili su trojicu mještana, te kao i svugdje, pljačkali i palili. Sutradan su bili u Drežnici, desetak km sjevernije, gdje im je vojvoda Dobroslav Jevđević održao „harangerski“ govor. Potom su četnici u Drežnici ubili po Dominiku Mandiću 142 civila, uglavnom muslimane, te pljačkali i palili kuće.

O masakru u Prozoru i Drežnici je izvestio i talijanski kapetan Vigiac u svom izveštaju načelniku Obaveštajnog odeljenja talijanskog 6. armijskog korpusa majonu Angelu de Mateisu od 18. oktobra 1942: „Brigada Gacko pod komandom potporučnika Festini potpomognutog od srpskog poručnika Popović Milorada dobila je naređenje da se sjedini sa brigadom Bileće, pod komandom poručnika Ogrizen, potpomognut od srpskog oficira Kureš Miloša. Čitava zona uzduž maršrute odavno je pod okupacijom partizana; domaćini su dobrim delom pobegli i tako dokazali da se civilno stanovništvo sa njima saživelo; zato su sela i kuće potpuno uništene. Od 6. do 10. oktobra nađeno je preko 700 mrtvih među borcima i stanovništvom raznih sela koji su davali otpor. (…) Izdržavajući svakovrsne teškoće i napore, na vrlo teškom terenu, antikomunističke kolone doline Drežnice, vođene od talijanskih oficira i podoficira dale su dokaze i ovoga puta njihove izdržljivosti, njihovog poleta, njihove agresivnosti i njihove saradnje sa italijanskom vojskom u borbi protiv zajedničkog neprijatelja: komunista“.

Podizanje spomenika Draži Mihailoviću u Bosni i Hercegovini

Analizirajući historijat nastanka četničkog pokreta i ideologije zla na kojoj počiva, te svirepost u vršenju ubijanja pristalica partizanskog i antifašističkog pokreta, te zločina nad nesrbima u Drugom svjetskom ratu, jednostavno zaprepaštava činjenica da u 21. vijeku ima ljudi koji slave zločine i ubijanje, odnosno veličaju zločince poput Draže Mihailovića. Porazna je činjenica da se dio vojnih i paravojnih snaga tokom ratova 90-tih u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu, potpuno poistovjetio sa četničkom ideologijom zla, te su vršili identične zločine u ovim državama. Četnička udruženja i danas postoje u Srbiji, Bosni i Hercegovini, a tek su odnedavno zabranjena u Crnoj Gori, iako i u nekim zapadanim državama postoje organizacije koje propagiraju četništvo.

Ono što zabrinjava je činjenica da i danas nakon toliko zločina i žrtava, pojedinci podržavaju četnički pokret i ideologiju mržnje i zla, posebno među ekstremno desničarski nastrojenim grupama i pojedincima. Čak su desničari širom svijeta prihvatili ideologiju četništva, što je komentarisao i Boris Milanović, nezavisni istraživač i konsultant Misije OSCE-a u Srbiji. Milanović navodi da je terorista koji je počinio zločin na Novom Zelandu, Brendon Tarrant  koristio čak i simbole koji su oni uzeli od Srba iz rata iz 90-ih poput pesama o Radovanu Karadžiću i sebe nazvao ‘kebab removalist’ u manifestu što je postao nažalost popularan ‘mim’ (engl. meme), koji slavi nasilje 90-ih na Balkanu i koji je potekao na 4Chan-u.

Upravo zbog ovih razloga, odnosno zbog veličanja četničkih zločina i činjenice da teroristi i ekstremisti pronalaze inspiraciju u ovim i sličnim zločinima, postaje vrlo opasno po društvo u Bosni i Hercegovini, jer se vrši revizija istorijskih činjenica i dozvoljava se oživljavanje četničke ideologije. Da je to postala praksa pokazuju postrojavanja pripadnika paravojne organizacije četničkog ravnogorskog pokreta, ali i najnoviji primjer podizanja spomenika Draži Mihailoviću u Bileći. Razočaravajuća je činjenica da ovim postrojavanjima, kao i raznim događajima u organizaciji četničkih udruženja prisustvuju mladi i djeca. To pokazuje koliko se zapravo nedovoljno radi sa djecom kroz obrazovni sistem, ali i karakteristike kućnog odgoja u Bosni i Hercegovini.

Ranije je Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) izrzilo žaljenje i duboku zabrinutost zbog podizanja još jednog spomenika ratnom zločincu Mihailoviću. Iz UDIK-a ističu da su pod simbolima četništva i Draže Mihailovića ubijani Bošnjaci i Hrvati u dva navrata širom Bosne i Hercegovine, u Drugo svjetskom ratu  i posljednjem ratu protiv Bosne i Hercegovine, u kojem je on uzdignut u mitskog junaka za slobodu Srba.

Ovo nije prvi spomenik Draži Mihaloviću u Bosni i Hercegovini. Spomenici ovom zločincu se nalaze širom bh. entiteta Republika Srpska, i u Brčko distriktu BiH. Spomenik Mihailoviću je na pravoslavnom groblju u Brčkom, spomen-česma je u Bijeljini, spomen-kompleks je u Urduljama kod Višegrada, te spomen-ploča na planini Ozren. Takođe, veliki broj ulica u gradovima u Republici Srpskoj nose imena po Mihailoviću i do danas vlast u tom entitetu ne pokazuje ni volju ni želju za promjenom postojećeg stanja, navodi UDIK. Koordinator UDIK-a, Edvin Kanka Ćudić, smatra da je problem Mihailovića i u tome ‘što su pod simbolima četništva i Draže Mihailovića ubijani Bošnjaci i Hrvati u dva navrata širom Bosne i Hercegovine, tako da kada govorimo o Mihailoviću treba naglasiti da ne govorimo samo o Drugom svjetskom ratu, nego i posljednjem ratu protiv Bosne i Hercegovine, u kojem je on uzdignut u mitskog junaka za slobodu Srba’.

Neefikasni programi prevencije ekstremizma u Bileći

Međunarodne organizacije pokušavaju, za sada prilično „stidljivo i neuvjerljivo“ da rade sa mladima u cilju prevencije ekstremizma. Upravo u Bileći se realizuju projekti prevencije ekstremizma pod nazivom „Podrška mladima u lokalnim zajednicama u BiH“, koje implementira IOM (Međunarodna organizacija za migracije), a projekat je podržan od USAID-a, Vlade Velike Britanije i Italijanske ambasade u BiH. Osim toga, MoviEQ radionice za roditelje dio su istog projekta, kojeg takođe implementira IOM BiH, a finansijski podržava Vlada Velike Britanije. IOM u Bileći već dvije godine sprovodi ovu aktivnost kroz konkretno više projekata, prvi projekat je bio izgradnja višenamjenskog sportskog igrališta, a zatim renoviranje svlačionica, izgradnja dječijeg igrališta, organizacija radionica, itd. Pored uloženih sredstava i dobre namjere IOM-a, očito da rezultati projekta prevencije ekstremizma nisu dali očekivane rezultate i opravdali uložena sredstva, jer mladi u Bileći i dalje prisustvuju događajima koje organizuju četnička udruženja, što se jasno vidi iz priloženih fotografija.

Izvor: Al Jazeera Balkans

Stoga bi bilo neophodno da se donatori zapitaju zašto nema očekivanih rezultata na prevenciji ekstremizma u ovom području.

Evidentno je da se u Bosni i Hercegovini institucije na državnom nivou trebaju maksimalno uključiti sa projektima prevencije ekstremizma i radikalizacije u radu sa mladima, a najefikasnije bi bilo kada bi se to riješilo kroz uvođenje teme prevencije ekstremizma kroz školske programe. Neophodna je i uža saradnja međunarodnih organizacija sa državnim institucijama, nadležnim za suprotstavljanje ekstremizmu i nasilju, kako bi zajednički planirali aktivnosti i imali uvid u rezultate projekata, zatim da zajednički predlažu stručne i kompetentne stručnjake koji bi radili sa mladima, ali i u cilju transparentnosti trošenja doniranih sredstava. Takođe je potrebno da i vjerske zajednice daju veći doprinos u radu sa mladima, kako bi mlade odvratili od podrške ekstremnim grupama i pojedincima i na taj način dali punu podršku održivosti mira u našoj državi.

globalanalitika.com

The post Mladi su žrtve ekstremističkih grupa i pojedinaca appeared first on Tacno.net.

Vjekoslav Perica: GLAVNI POP PROTIV POPULISTA

$
0
0

Foto: qz.com

Rimski papa u obranu bratstva i jedinstva Evrope poziva pravoslavne ali računa i na Muslimane

Kada vjerniku nije najvažnija na svijetu etnička ili neka slična grupna pripadnost nego jedan nebeski Bog zajednički svim ljudima na zemlji i kad se vjernici raznih nacionalnosti nađu zajedno na istom mjestu da slave tog zajedničkog Boga, tada se mogu dogoditi veličanstvene stvari…

Papa Franjo u Bukureštu, 31. maja 2019

Posljednjih godina u Evropi a od Trumpa i svijetu populistima i nacionalistima svih boja rastu krila i apetiti. Zapadni (neo)liberali koji su ih i stvorili sad su zbunjeni i nesposobni da im se suprotstave a ljevica je slaba osim donekle u domeni humora, satire i seksa. Katolička crkva, alergična na fragmentacije i rascjepe još od Reformacije i Vestfalskog mira, jedina je respektabilna snaga koja se tom novom populizmu i nacionalizmu suprotstavila. Rimski pontifex maximus Jorge Mario Bergoglio, Papa Franjo, već godinama anatemizira pošast balkanizacije baš tim riječima koristeći baš taj termin kao tehnički termin za sve besmislene podjele među ljudima  i narodima, kako je jednom objasnio delegaciji katolika iz Meksika. Kad su Britanci izglasali Brexit  papa je upozorio: nemojte da vam se dogodi tragedija balkanizacije kao u bivšoj Jugoslaviji…Kad je Katalonija išla na referendum za odcijepljene od Španjolske, vrhovni vjerski autoritet svjetskih katolika kazao je katalonskim rimokatolicima da ne srljaju kao guske u maglu. Vatikan je potaknuo i Konferenciju katoličkih biskupa Konga na pastirsko pismo protiv balkanizacije Afrike. Katolička crkva podupire ujedinjenje i oporavak genocidom ranjenih Ruande i Burundija. U enciklici za očuvanje čovjekovog okoliša i zaštitu prirodnih resursa planete Laudato Si, Bergoglio je upozorio da balkanizirani, nikad toliko podijeljeni i razjedinjeni svijet možda neće biti u stanju na vrijeme spriječiti prijeteću planetarnu katastrofu.

Kako su u međuvremenu ojačali evropski populistički pokreti prijeteći balkanizacijom ne samo Evropskoj Uniji nego i katoličkim zemljama poput Španjolske, Poljske, Madžarske i Italije, vatikanska diplomacija  odgovorila je populističkim demagozima još glasnijom kritikom nacionalizma i populizma, pozivajući od početka migrantske krize u Evropi na humani tretman izbjeglica. Papa neumorno brani i Evropsku Uniju kao evropsku nužnost i budućnost ali ne isključuje da se savez reformira i prilagodi svima a ne samo najmoćnijim državama. Konačno, Bergoglio se svim tim evropskim i globalnim balkanizacijama suprotstavlja inicijativom za blisku suradnju crkava i religija koju će svjedočiti ekumenskim molitvenim susretima i zajedničkim bogoslužjima. Novom inicijativom za jedinstvo europskog kršćanstva i suradnju kršćana i nekršćanskih vjera, današnji papa savez svjetskih religija želi podići na još višu razinu od onog entuzijazma neposredno poslije Drugog vatikanskog sabora. U Istočnoj Evropi, Argentinac nastavlja dograđivati ideje i poruke iz enciklike „Slavenski apostoli“ pape Karola Wojtyle koji je bio jasan da bez pomirenja katolicizma i pravoslavlja Evrope neće disati punim plućima.

U sveti rat za kontinentalne integracije protiv ekstrema nacionalističkih, separatističkih i populističkih pokreta, poglavar svjetskih rimokatolika poziva kršćansku subraću pravoslavce i protestante ali zna da neće ići bez pomoći evropskih muslimana. Posebno se to odnosi na Balkan, gdje se papa Franjo u zadnje vrijeme uhvatio u koštac s balkanizacijom tu na njenom izvoru. Suradnja i pomirenje religija respektabilna je snaga koja može delegitimirati i oslabiti galopirajući nacionalizam i populizam. U 19. i 20. vijeku religije su u nacionalizmu tražile saveznika protiv sekularizacije koju je donijela moderna kao i ateističkog revolucionarnog komunizma koji je htio dokinuti religiju. Danas su ovi izazovi nestali i religije moraju obnoviti autonomiju od svih sekularnih ideologija i profanih struja ako se namjeravaju istinski regenerirati. Istovremeno, nacionalizmi i populizmi lišeni religijskog legitimiteta i sakralnog diskurzivnog arsenala ne bi bili isti oni vehementni pokreti koji su rušili bezbožni komunizam. Bez religije na svojoj strani, ovi se nacionalizmi i populizmi brzo svode na banalne fašizme.

Nitko nije bolje od Katoličke crkve pod papom Franjom osjetio koliko je sadašnji val populizma i nacionalizma ozbiljan izazov ne samo novim eurointegracijama poput EU nego i tradicionalnoj instituciji kontinentalnog jedinstva poput Katoličke crkve. Papa dakako mora biti oprezan jer neke su katoličke zemlje ogrezle u novom nacionalizmu i populizmu, nekima prijete separatizmi a nekima šizme i raskoli ako vrhovni crkveni autoritet delegitimira sve nacionalizme i populizme. Poljska i Madžarska samo se naizgled doimaju homogenima ali ako papa nastavi križarsku vojnu protiv nacionalizma, populizma, sektaštva i ksenofobije moglo bi doći do ozbiljnijih pukotina i potresa u nacionalnim crkvama. Plastičan je i primjer hrvatskog nacionalnog katolicizma kome prijeti raskol otkako se posve razotkrila proustaška ujedno i antipapinska struja. Ipak čini se da je većinski hrvatski episkopat i kler uz Vatikan.

Poslije gostovanja u pravoslavnoj Bugarskoj, papa je upravo završio puno uspješniju posjetu Rumunjskoj u kojoj živi i znatna katolička manjina a traume konflikta u kome se manipulira i etnosom i konfesijom nisu izliječene. Bugari su ostali ortodoksni ali su ipak učinili progresivni iskorak dopustivši poglavaru katolika da sam moli u pravoslavnoj crkvi. Nadmašili su ih liberalniji Rumunji čiji je patrijarh molio skupa s rimskim papom. Povijesna ekumenska  liturgija održana je u petak 31. maja 2019 u krcatoj kolosalnoj katedrali Narodnog Spasa u Bukureštu koja aspirira da postane najviša pravoslavna katedrala na svijetu. Tom je projektu i Vatikan donirao 200,000 dolara prigodom posjete pape Wojtyle Bukureštu 1999 godine. Pred pozlaćenim ikonostasom nacionalnog hrama Rumunjske, Franjo i Daniel, dva ravnopravna suverena crkvena lidera, oba u bijelom, naizmjenično su svaku u svojoj varijanti recitirali kršćanski paternoster uz prigodne himne i euforičnu kongregaciju koja je kao i prigodom prethodne posjete poljskog papa uzvikivala: „Jedinstvo, jedinstvo!!!!“ I sam vidno uzbuđen, papa Franjo je kasnije u patrijaršijskoj palači kazao novinarima: „Kada vjerniku nije najvažnija na svijetu etnička ili neka slična grupna pripadnost nego jedan nebeski Bog zajednički svim ljudima na zemlji i kad se vjernici raznih nacionalnosti nađu zajedno na  istom mjestu da slave zajedničkog Boga, tada se veličanstvene stvari mogu postići…“ [i]

Andreaa Alexandru/Associated Press

Papa se na Balkan planira uskoro vratiti i obaviti još neka važna posla prije nego krene prema Ukrajini i Rusiji. Na zapadnom Balkanu mogao bi uz ostalo provjeriti da li je beogradski hram Svetog Save monumentalniji od nacionalne katedrale u Bukureštu a za očekivati je da bi tom prigodom donacija Vatikana SPC-u za uređenje kolosa na Vračaru mogla prevazići onu Wojtylinu Rumunjima. Nema sumnje da će Franjo i Irinej održati zajedničku ekumensku liturgiju poput one iz Bukurešta, možda ići i još korak dalje, možda stajati još bliže jedan drugom i moliti dulje. U Bugarskoj i Rumunjskoj krenulo se od nule a u Beogradu dvije crkve koje se poslije Drugog vatikanskog sabora oslovljavaju sestrama, nadograđuju na ekumensku baštinu iz zlatnog doba Jugoslavije koja je danas zaboravljena i nepriznata. Ali za razliku od Bugarske, Rumunjske i budućih papinih istočnoevropskih destinacija, radi se o jedinoj socijalističkoj zemlji s kojom je Vatikan za Hladnog rata imao diplomatske odnose, u kojoj su već 1966 katolici i pravoslavni postavili historijski presedan zajedničke molitve a potom kroz 1970-te održali niz ekumenskih susreta na najvišoj razini, nedavno, nimalo slučajno, obnovljenih u Požegi i Jasenovcu.

Teško je spekulirati da li će papina posjeta Srbiji nakon očekivanog beogradskog spektakla uključiti i neke delikatnije  agende, recimo posredovanje Vatikana za srpsko priznanje de fakto autokefalne pravoslavne crkve u Sjevernoj Makedoniji. A ako se tom prigodom dogodi i komemoracija na najvišoj razini u Jasenovcu, to bi mogao biti povratak Balkana na pozornicu svjetske povijesti, historijski događaj ranga, možda ne sarajevskog atentata jer se radi o mirotvornom događaju, nego recimo sarajevske olimpijade. Kad smo već kod Sarajeva, ono bi u kontekstu ove nove crkvene diplomacije moglo opet odigrati historijsku rolu koja bi ga izvukla iz izolacije i epizodne uloge koju mu je dodijelio nesretni Dejtonski mir. Sve i da napori pape Franje dovedu do komemoracije ustaškog genocida nad Srbima iz Drugog svjetskog rata i srpsko-hrvatskog pomirenja u Jasenovcu, rat na Balkanu bit će doista dovršen samo ako u regionalnom pomirenju vjera budu sudjelovali ravnopravno i Bošnjaci, bosanskohercegovački Muslimani i sami žrtve genocida u nedavnim balkanskim ratovima.

Ako papa Franjo uspije dovesti srpskog patrijarha i episkope na komemoracije u Srebrenicu i Sarajevo, moglo bi se dogoditi da Balkan kojeg Evropa nije uspjela spasiti devedesetih sad spašava Evropu od populizma i nacionalizma koji se primarno hrani islamofobijom. Od oko 25 milijuna Muslimana koliko ih danas ima u Evropi, samo su Bosanski Muslimani autohtoni Evropljani, ostali su migranti, doseljenici, gastarbajteri, doseljeni uglavnom poslije Drugog svjetskog rata. Bošnjaci su, osim toga, zbog genocidnog srpskog nacionalizma iz ratova devedesetih postali nacija koja u Islamskom svijetu uživa mučenički status i čiji se apeli slušaju. Ako Bosanski Muslimani, koji su se također još 1970-ih u Jugoslaviji pridružili u ekumenskim susretima katolicima, pravoslavnima, protestantima i Židovima kao što nikad nisu drugdje u Evropi, na jednom spektakularnom ekumenskom skupu reafirmiraju svoj Evropski identitet i apeliraju za jedinstvo Evrope, moglo bi se odgoditi da upravo ovi muslimani koje je ta Evropa ostavila na cjedilu u ratu 1992-1995, izvuku tu Evropu iz populističko nacionalističkog živog blata u kome se danas davi. No sami to neće moći. Potrebno je da se na istom mjestu nađu s vjerski heterogenim i traumama nedavnog konflikta opterećenim ali i dalje unatoč svemu bliskim narodima zajedničkog jezika, slavenskog porijekla i historijskog iskustva, kao što su se znali susretati u zlatno doba multietničke socijalističke federacije. A onda, da parafraziramo nedavnu izjavu pape Franje, kada vjerniku ne bude najvažnija na svijetu etnička ili neka slična grupna pripadnost nego jedan nebeski Bog zajednički svim ljudima na zemlji i kad se vjernici raznih nacionalnosti nađu zajedno na  istom mjestu da slave tog zajedničkog Boga, tada se mogu dogoditi veličanstvene stvari…

[i] “Pope Francis Seeks to Mend Open Wounds With Orthodox Church in Romania,” The New York Times, 1. June, 2019, https://www.nytimes.com/2019/06/01/world/europe/pope-francis-romania.html

The post Vjekoslav Perica: GLAVNI POP PROTIV POPULISTA appeared first on Tacno.net.

Zašto su ukaljali sve čega su se dotakli

$
0
0

Foto: Peter Turnley/ peterturnley.com

Najlakše je vladati društvom sa nečistom savešću, znaju to mafijaški kumovi jako dobro

Glavni junak romana Kal (na BHSC preveden i kao Šljam) nobelovca Isaka Baševisa Singera, Maks Barabender, nekadašnji je poljski kriminalac koji se obogatio u dalekoj Argentini i postao ugledan građanin. Dve godine posle tragične smrti sedamnaestogodišnjeg sina, Maks pristiže u rodnu Poljsku u svojevrsnoj potrazi za sobom i izgubljenim libidom: naime, nakon tragedije on je izgubio seksualnu moć i spreman je na sve kako bi je vratio, odnosno kako bi ponovo uživao u slastima života. Spreman je u blato uvaljati sve čega se dotakne, a njegovo sujeverje ga ne sprečava da obeščasti i rabinovu porodicu. Maksovo nervno rastrojstvo kreće se od griže savesti do užitka u unižavanju onoga što je sveto i neoprljano, onoga što je drugačije od njegove kriminalom, lukavošću i razvratom isušene duše.

Barabender lako prepoznaje čiste duše sa kojima je lako – zbog naivnosti i siromaštva – manipulisati, a još lakše identifikuje srodna bića, šljam ogrezao u činjenju zla i manipulaciji ljudima, one sa kojim se lako dogovoriti o saradnji u raznim sumnjivim poslovima u jednom nesrećnom i autoritarnom društvu kakva je početkom prošloga stoleća bila od Rusije porobljena Poljska. A bila je to država iz koje je bežao svak kome se za to ukaže prilika, ne mareći odveć za neizvesnost koja neumitno sledi.

Pripovedajući intimnu ispovest, Singer je oslikao vrednosno unakaženu zajednicu u kojoj su osećajnost i iskrenost – neoprostive mane, pogotovo ako se iskazuju izvan četiri zida. Od iskrenih i osetljivih ljudi svi zaziru, oni su društvena opasnost, a u modi su kriminogeni tipovi koji se u kafanskoj atmosferi hvale svojim dobrim delima.

Ritualno činjenje dobra jedna je od bitnih karakteristika onih koji imaju nečistu savest. Na nečistoj savesti počiva religija, a pogotovo institucija indulgencije. Na nečistoj savesti počiva i tzv. čeriti-industrija. Osim humanosti, loši momci mogu biti, recimo, veoma požrtvovani, iskreni i brižni prijatelji, jer je to efikasna psihološka kompenzacija za zlo koje čine ne-prijateljima. Od njih često možete čuti da im je stalo jedino do toga šta prijatelji misle o njima, a sve drugo im je nebitno.

Paralelno sa humanističkim stremljenjima, oni imaju potrebu da sve oko sebe isprljaju. Za lopove – svi su lopovi, za one koji su korumpirani – svi su korumpirani. Za ratne zločince svi su potencijalni ratni zločinci, samo što nisu imali prilike da se u tome iskažu ili se okolnosti za to nisu stvorile. Oni oštro odbijaju da pristanu na činjenicu da postoje ljudi koji zaista iskreno drže do poštenja i etike. Ako posumnjaju u nekoga iz okruženja da je takav – učiniće sve da to promene. U najboljem slučaju, proglasiće ga licemernim, ludim ili nesposobnim.

Ovdašnja društva sastavljena su od bezbrojnih struktura koje liče na mafijaške piramide moći. Bilo da su u pitanju državne, paradržavne, poslovne ili kriminalne. Kada ulazite u mafiju – znamo to iz bezbrojnih filmova, a bogami mnogi ovde i iz sopstvenog iskustva – morate uraditi nešto gnusno i kažnjivo kako biste zaslužili poštovanje i poverenje. Ne radi se samo o tome što ćete tim zločinom na neki način biti ucenjeni, i samim tim verni, već i o svojevrsnom ritualnom razdevičenju, prljanju radi prljanja, e da bi se oni koji se nalaze na višim stepenicima moći osećali u sveopštoj bedastoći – bolje, sigurnije i samouverenije. Stvorene su skaredne piramide dominacije koje se, kao u tetrisu, savršeno uklapaju jedne sa drugima. U okviru tih struktura, koji stvaraju jedan neprobojan sistem, napreduju oni koji pokažu da su spremni na sve, a pogotovo da su spremni da o tome detaljno i dugo ćute.

Preduslov za ulazak u ozbiljno društvo, ono koje obrće novac i moć, jeste poštovanje svojevrsne omerte: zavere ćutanja o nečemu nečasnom što vam je zajednička karakteristika ili, još bolje, zavera ćutanja o zlodelu koji ste zajedno počinili. Sicilijanska izreka kaže: Onaj ko je gluv, slep i nem živeće sto godina u miru.

Mnogi naši političari, bez obzira na ideološki predznak i nacionalnu pripadnost – čast retkim izuzecima – dele istinski prezir prema građanima. Za njih, građani su beslovesna masa koja se oblikuje prema potrebama i sa kojom se – igrajući se ciničnog Boga – može učiniti štogod vam je volja. Kada se opuste i popiju koju, naši se političari često otvoreno podsmevaju građanima i njihovoj dečijoj naivnosti. Zamislite samo kakav odnos su prema običnim ljudima imali Milošević i Tuđman kada su na raznim mestima pravili razne paklene planove, tretirajući ljudske sudbine kao kompjutersku igricu.

Oni koji su imali tu nesreću da odsluže vojsku, znaju kako se u surovom okruženju napreduje: jednostavno, tako što ćete biti najsuroviji! Postaćete razvodnik/desetar ukoliko ste spremni da budete ponizni prema onima iznad vas i bezdušni prema onima koji su ispod. Slično je i u zatvorima. Naše zemlje postale su velike kasarne kojima dominiraju frustrirani kaplari ili zatvorske ustanove otvorenog tipa u kojima oni koji su najveći kriminalci vode glavnu reč.

Strukture ovdašnjih političkih stranaka su takođe – opet čast retkim izuzecima – dobar primer mafijaško-vojnog ustrojstva. Svako onaj ko se okušao u političkom zanatu zna kako se u njima napreduje: svakako ne zbog predanosti i znanja. Preduslov za uspon na stranačkim lestvicama je – jednostavno rečeno – kapacitiranost da sa osmehom na licu pojedete značajnu količinu govana. Što više, to bolje. Bićete proglašeni kooperativnom osobom pred kojom je svetla budućnost ako ste spremni da isprljate ruke, svoje i tuđe. Tapšaće vas po ramenu. Bićete odrasli. Ovdašnji politički analitičari definisaće politiku kao umešnost da se sa lošim ljudskim materijalom postignu određeni rezultati. A vidimo kakvi su ti rezultati, živimo ih. I znamo šta sve ovdašnja politička elita čini da ljudima zgadi politiku, kako bi je se oni najbolji klonili.

Muški šovinizam nije samo posledica društvene i fizičke snage muškarca već i zajedničke muške tajne o surovostima života i brojnim mimikrijama koje ga prate. Muškarci će u nesrećnim, tradicionalističkim društvima ženama sprečavati ulazak u visoko društvo između ostalog i stoga jer smatraju da su one nesposobne da se nose sa zlom koje oni tako hrabro, predano i samopožrtvovano nose na svojim plećima. U nesrećnim društvima žena će u muško društvo biti primljena jedino ako se dokaže, ako bude još prilježnija u obavljanju nečasnih poslova i, u smislu omerte, još samozatajnija od muškaraca.

Ne radi se ovde, međutim, samo o prljanju ljudi već i o kaljanju okruženja. Ratovi se vode da bi se učila geografija – govorio je sarkastično pesnik Duško Trifunović. Bez ratova, naime, ne bismo saznali za sva ta silna mesta po Hrvatskoj, BiH i Kosovu gde su izvršeni zločini ili su se vodile krvave bitke. Ali, ratovi se vode i da bi pogani deo ljudske duše napravio svet po svom obličju. Bezbrojnim definicijama rata mogla bi se dodati i ova: ratovi se vode da bi isprljali sve ono što je čisto. Nacionalisti i zločinci su po pravilu prvo uništili ili ućutali/uprljali sve ono dobro u sopstvenom narodu, kako bi drugima mogli činiti zlo. Oni su razdevičili sve čega su se dotakli. Minska polja, i prava i ona simbolična, nalaze se svuda oko nas. Kako recimo normalan čovek može bez snažnog treptanja želuca uživati u prirodi ako je nedaleko od mesta na kojem su se nalazile masovne grobnice? Kako može mirno pecati na jezeru u kojem su donedavno plutala tela inoveraca?

Poganoj ljudskoj duši koja vlada nad nama ne odgovara bilo kakva čistoća, pa uništava – veoma sistematično i savesno – i sopstveno prirodno okruženje, i naselja u kojima živi. Genocidolozi će reći da je logični deo genocida – urbicid i ekocid. Pogledajte na šta liče naši gradovi. Pogledajte na šta liče naše reke i naša izletišta, oni su slika i prilika jednog razorenog društva u kojem vlada zavera ćutanja.

Sve ovo što smo nabrojali – podmuklo i dugoročno uništava ljudske živote i, ukoliko se nismo pretvorili u čudovišta, postali smo nesrećni i frustrirani. Često razmišljam o sjajnim ljudima oko nas koji su se odali alkoholu ili žive u svojim temeljno izgrađenim zidinama kojima su se okružili da ne bi morali da učestvuju u raznim zajedničkim zločinačkim pothvatima. Nisu dovoljno jaki za to. I o onima, još boljim, koji su od nas, od nepravde, od omerte pobegli daleko odavde, nikada da se ne vrate.

Sistem uništava i one koji se u njemu dobro snalaze. Ako nisu sociopate, svu tu okoštalu nemost, gluvoću i slepilo neće nositi sa osmehom na licu već kao težak teret pod kojim posle izvesnog vremena počinju da posrću. Potom počinju i da gamižu. Kada se vratite iz srećnijeg dela sveta, tek tada ćete primetiti nešto na šta smo se već toliko privikli: kako ljudi ovde svoj život nose kao ozbiljan teret. I zaista izgledaju kao neko koga more mračne tajne koje nikome ne smeju da saopšte. Okrenite se oko sebe: nema osmeha – samo grč na licu.

Zaboravili smo na to da je celokupna civilizacija nastala kao težnja da se što više ljudi oseća što bolje. Da ne postoje mračne tajne, a pogotovo da se one ne skrivaju duboko u nama, kao tempirane bombe u podrumima naše savesti.

A najlakše je vladati društvom sa nečistom savešću, znaju to mafijaški kumovi jako dobro.

 

The post Zašto su ukaljali sve čega su se dotakli appeared first on Tacno.net.


Morgan Stanley upozorava: Trgovinski rat bi svjetsko gospodarstvo mogao uskoro gurnuti u recesiju

$
0
0

foto: finanzen.net

Kako pokazuje nova studija investicione banke Morgan Stanley dalje povećanje carina u trgovinskom sporu SAD i Kine moglo bi već za tri kvartala gurnuti svjetsko gospodarstvo u recesiju.

Redakcija finanzen.net
Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović

Trgovinski konflikt između dvije najveće svjetske nacionalne ekonomije eskalira i dalje. Tako je predsjednik SAD Donald Trump nedavno kaznene carine na kinesku robu u vrijednosti od 200 milijardi dolara podigao sa 10 na 25 procenata. Peking je odmah posegnuo za protivudarom i zaprijetio sa nedostatkom rijetkih metala koji se posebno koriste u high–tech industriji. SAD kupuju dobrih 80 posto ovih metala iz Kine. Osim toga Kina se revanširala time što je od 1. juna povećala carine do 25 posto na robu iz SAD u vrijednosti od 60 milijardi dolara.

Morgan Stanley: Svjetsko gospodarstvo ide u pravcu recesije

Američka investiciona banka Morgan Stanley se sada pribojava da ukoliko se to nastavi i budu uvedene nove carine mogli bi trgovinski sporovi gurnuti svjetsko gospodarstvo u recesiju. „Ako razgovori ne budu uspješni, ne zaključi se nikakav dogovor i SAD podignu 25% carine na preostalih 300 milijardi dolara na uvoz iz Kine mi vidimo da svjetsko gospodarstvo ide u pravcu recesije“, objašnjava Chetan Ahya, šef ekonomista i odgovoran za globalnu ekonomiju kod Morgan Stanley.

Goldman Sachs prognozira dalju eskalaciju

I investiciona banka Goldman Sachs pokazuje uznemirenost. Na bazi jedne nedavno provedene studije smatraju  analitičari banke sa 60 postotnom vjerovatnoćom da će SAD uvesti carine od 10 posto na poslednjih 300 milijardi dolara kineskog uvoza. Vjerovatnoća da će Trump uvesti prvih 5 posto carine na meksičku robu ukoliko Meksiko ne poveća napore na suzbijanju priliva ilegalnih imigranata, stoji na 70%. Usto su sa 50 procenata sigurni da će ove carine porasti na 10%. “Dodatno povećanje tarifa ili paušalne tarife na uvoz automobila su također mogući ali to nije naš bazni scenario”, pišu analitičari. Mogućnost da se ove godine uvedu sveobuhvatne kaznene carine na uvoz automobila Goldman Sachs vidi sa 40% prema 25% u prethodnoj procjeni. Analitičari Goldmana snizili su svoju prognozu za bruto domaći proizvod SAD za oko 0,5 procentnih bodova na sadašnjih 2%. Međutim oni pritom očekuju da će se rast “ u 2020. umjereno oporaviti ako padnu carine i stabilizuju finansijski uslovi”, izjavila je banka.

Uticaji koji se ne trebaju podcjeniti

Tržišta akcija su zbog tih sporova već određeno vrijeme pod pritiskom. Trgovinska napetost opterećuje širom svijeta. Tako je proteklog mjeseca S&P 500 pao za oko 6,6 posto a Dow Jones Industrial je u isto vrijeme izgubio 6,7 posto na vrijednosti.

Morgan Stanley je siguran da će, ako se uskoro ne postigne dogovor, centralne banke svoju monetarnu politiku prilagoditi da bi podržale gospodarstvo koje slabi. Pritom oni vjeruju da će američka centralna banka Fed kamate do proljeća 2020. spustiti na nulu.

Glavni ekonomist Morgan Stanleya Ahya upozorava da investitori nikako ne smiju potcjeniti uticaj trgovinskog rata. Moguće je da Kina uvede „netarifne trgovinske barijere kao naprimjer ograničenje kupovine“. Također postoji mogućnost da preduzeća ne budu u poziciji da u potpunosti preuzmu više troškove za potrošače. Prema studiji Morgan Stanley investitori potcjenjuju riziko. Trgovinski rat mogao bi svjetsko gospodarstvo za manje od godinu dana gurnuti u recesiju. „Ulagači su u cjelini stanovišta da bi se trgovinski spor mogao produžiti ali izgleda da previđaju njegovo potencijalno dejstvo na globalni makro pogled“, piše Ahya. „Međutim usporena politička reakcija i uobićajena kašnjenja pri transmisiji politike bi značila da možda nismo u poziciji da spriječimo pooštravanje finansijskih uslova i opasnost od rastuće globalne recesije.“

Trenutno je okončanje trgovinskog konflikta „veoma nesigurno“, upozorava Ahya. Ukoliko SAD podignu carine na 25 posto za dodatni kineski uvoz mogli bismo „za tri kvartala dospjeti u recesiju“. Međutim sigurno je: “[…] sa aspekta uobičajenih kašnjenja prije nego što političke mjere tiču na realnu gospodarsku aktivnost“, prema mišljenju Aya „opadajući trend globalnog rasta je nezaustavljiv“.

finanzen.net

The post Morgan Stanley upozorava: Trgovinski rat bi svjetsko gospodarstvo mogao uskoro gurnuti u recesiju appeared first on Tacno.net.

Stop za strane volontere koji su pomagali migrantima u BiH

$
0
0

Volonteri – foto Eldina Jašarević

Međunarodni volonteri iz Evrope i Amerike, koji su mjesecima na sarajevskoj Željezničkoj stanici dijelili tople obroke migrantima i izbjeglicama, prestali su raditi zbog naredbe bosanskohercegovačkih vlasti. Istovremeno, zatvorene su i prostorije u kojima su spremani obroci.

Inspekcijska kontrola koju je nedavno vodila Služba za poslove sa strancima BiH rezultirala je zatvaranjem centra za pomoć migrantima i izbjeglicama grupe volontera „Aid Brigades“. Tom prilikom procesuirano je i sedam državljana zemalja Evropske unije, koji nisu imali regulisan boravišni status.

Na stranici za poslove sa strancima navedeno je da su po dolasku u BiH strani državljani obavezni prijaviti boravište Službi za poslove sa strancima – Terenskim centrima ili nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova, kako bi nakon ispunjenja ove zakonske obaveze mogli steći određena prava, a samim tim izbjeći propisane sankcije za nepoštivanje važećih zakonskih propisa na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Prema navodima Službe za poslove sa strancima, volonteri nisu ispoštovali zakone Bosne i Hercegovine.

Saopštenje
Saopštenje

„Radi se o tzv. humanitarnoj organizaciji koja nije registrovana u BiH, čiji volonteri nemaju odobrenje za rad i boravak u BiH, te nisu prošli potrebne preglede, niti imaju potrebna odobrenja za pripremu hrane migrantima“, piše u saopštenju u kojem se još napominje da se rad volontera, koji izlaze iz okvira sistema neće tolerisati jer se može ugroziti zdravlje ljudi.

U grupi volontera „Aid Brigades“, na početku su bile samo tri osobe, a nakon otvaranje centra radilo ih je 20. Međunarodni volonteri, koji obično borave u Sarajevu od dvije sedmice do mjesec dana, bosanski volonteri, te ljudi koji su organizovali ovu grupu, prikupljali su donacije, svakodnevno pripremali obroke, upućivali migrante da traže pravnu pomoć, ali i medicinske usluge.

Holanđanka Roos, koja je volontirala i na grčkom ostrvu Lezbos, u Sarajevu je još od septembra prošle godine. Ona za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da osim navednih razloga za zatvaranje centra, predstavnici vlasti su im rekli da oni remete „javni red i mir“ okupljajući migrante na jednom mjestu, a ova volonterka još kaže da bh. vlasti ne žele migrante u Sarajevu.

„Vlasti su bile veoma jasne. Oni ne žele da mi radimo u bilo kojem smislu. Sada su izbjeglice na ulici, bez hrane, bez pomoći i bez mjesta u kojem mogu biti preko dana. Trenutno im niko ne pomaže u Sarajevu. Kampovi su puni i nije svim izbjeglicama omogućeno da budu u kampu, a nema ni drugog mjesta gdje bi oni mogli poći“, rekla je ona za Radio Slobodna Evropa.

U saopštenju za javnost grupe međunarodnih volontera navodi se podatak da su od marta prošle godine uspjeli u prosjeku nahraniti 285 izbjeglica dnevno. To je 120.000 obroka. Napori da se registruju, kako su naveli u saopštenju za javnost, nisu urodili plodom. Nakon pet mjeseci čekanja njihov zahtjev za registracijom udruženja je odbijen.

„Mislim da je jako tužno. Naravno, lično smo tužni, jer moramo napustiti Bosnu, jer mi volimo ovu zemlju, ali veći problem je što ne postoji više mogućnost da izbjeglicama damo osnovne stvari. Mi bismo voljeli biti sigurni da oni nisu gladni i da im nije hladno i da imaju sigurno mjesto gdje da budu. Shvatajući da bosanske vlasti ne žele to, za mene je bolno i tužno“, kaže volonterka iz Holandije, razočarana ovakvom odlukom bh. vlasti.

Štefan Dietrich

Štefan Dietrich iz Švajcarske je pomagao još izbjeglicama tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Humanitarnim radom nastavio se baviti i posljednjih godina tokom sitacije s migrantima na takozvanoj Balkanskoj ruti. Boravio je u svim zemljama Balkana, a samo u Bosnu i Hercegovinu dolazio je nekoliko puta, donoseći pomoć za migrante i izbjeglice u Bihać, Veliku Kladušu i u kamp Salakovac kod Mostara.

Tokom svake posjete, grupa humanitaraca iz Švajcarske razgovarala je sa lokalnim vlastima i sa upravom kampa. Stanje u Bihaću prošlog ljeta ga je, kako kaže, rastužilo jer je uočio da teret krize nosi ta lokalna zajednica.

Prema njegovom mišljenju, volonteri se moraju registrovati u državi u kojoj žele volontirati.

„Prvo, žalosno je što je uopšte došlo do takve komplikovane situacije. Jasno je da svaka država mora svoje zakone provesti. Druga stvar, što ista država nije u stanju ili ne želi pomoći tim ljudima. Uglavnom, ja mislim da je glavni problem što je i Bosna sama u teškoj situaciji. Treće, iz cijelog svijeta su došli ljudi na Balkan, u BiH i u druge zemlje. Ljudi koji su dali ne samo svoje slobodno vrijeme nego su i materijalno pomagali i to sa najboljim namjerama. Mislim da su oni dužni da se registruju i da se drže zakonskih propisa. S druge strane, vlasti bi trebale da im izađu u susret. Da nađu kompromis, jer oni ne pomažu samo migrantima, već i Bosni i Hercegovini“, zaključuje ovaj švajcarski humanitarac.

RSE

The post Stop za strane volontere koji su pomagali migrantima u BiH appeared first on Tacno.net.

Druga opsada Sarajeva

$
0
0

Foto: Pinterest

To je ta druga opsada Sarajeva. Stradanje tog grada i Bosne i Hercegovine opasano je lažima i neverovatnom količnim ignorancije. I dobro se prima na obični puk. Bežim od tog krivotvorenja. Zamnom viču: Šta si ti… Jesi li ti Srbin. Pravoslavac? Nisam, odgovaram u begu, dok me kandžijaju i pljuju. Ja sam Jugosloven. Ima jedan grob. U Hercegovini. Ispod grdnih planina. Ispod njega teče Neretva. U njemu čovek. Ležem pored njega. Zagrljeni smo. Toplo mi je. Iznad nas devojčica Beli labud pleše u slavu prijateljsva među narodima. Iznad humke, visoko na nebu krstari Kondor. Na večnoj straži čoveku koji je voleo ljude.

“U godini kada se obeležavaju dve decenije od zločinačke NATO agresije na Srbiju, izdanje knjige “Lep dan za umiranje” našlo se u knjižarama u novom ruhu…” Reč je o obnovljenom izdanju knjige Mome Kapora, srpskog književnika i slikara, pišu beogradske Večernje novosti. “Beograd u tami, poput usnulog živog saga, bespomoćno leži na svojim bregovima iščekujući da mu bombe iscepaju tkanje…” pisao je pokojni Kapor. A o čemu je razmišljao ovaj rođeni Sarajlija, dok je sa bregova oko rodnog grada, privilegovano, kroz dvogled, gledao i slušao fijuk granata koje će bukvalno iscepati na komade ljude, žedne i gladne, iskidati dečje utrobe… “Ja nisam bio sa njima i ne znam njihove patnje, ali ih potpuno razumem… To je sveopšta nesreća koju su zamutili neki tuđi ljudi, možda iz najboljih namera… govorio je književnik i dodao da svaka strana ima svoje pisce. Eh Momo! neka ti je laka crna zemlja, ali iznad glavnog grada Bosne i Hercegovine nisu bili neki tuđi ljudi. To su Momo, ako me čuješ pod tom zemljom, bili četnoliki agresori, Karadžićeva i Mladićeva armada. Tukla je nesrećne Sarajlije redom – Srbe, Hrvate, Bošnjake… i pobola kočiće, na tvoju veliku radost, za nakaznu državu. Republiku Srpsku. Čiji si bio senator. I time se hvalio.

Knjiga “Lep dan za umiranje”, Kaporova je hronika o 78 dana NATO bombardovanja Beograda. Napisaće, između ostalog: “Na pragu 21 veka bombardovali su nas. Neprijatelja nismo videli, ali se oni i nisu predstavljali kao neprijatelji. Oni su smrt zvali Milosrdni anđeo“. Njegovo kazivanje da su njegov narod ubijali oni u čije je vrednosti ceo život verovao. Zato se, kažu molio, da ne omrzne američke pisce, džezere, sve one uz koje je odrastao. Za pisca, čije ime nosi jedna beogradska ulica i trg, nije bilo mesta sumnji da je Srbija, ni kriva ni dužna, kažnjena međunarodnom vojnom intervencijom. Ovaj roman kultnog srpskog pisca, kažu, pisan je uz jauke sirena koji su odzvanjali Beogradom…. Oživljena u novom izdanju u Muzeju grada Beograda. U okviru izložbe “Odbrana 78”. Na njoj je i razrušena soba. Sa “devojčicom” sa lutkom u rukama. Kroz tu odaju posetioci prolaze sa “knedlom u grlu”. Da. Nema dvojbe. Bombe su pogađale i nevine. Dečicu. Civile…Nego koji je anđeo sakatio sarajevsku raju? Koji? Pravoslavni? Danas te poštare smrti slave i država i Crkva kao svece. U ime kojeg milosrđa su ti anđeli pakla ubili 1601 dete u glavnom gradu BiH? Ili 102 prijedorskih devojčica i dečaka od tri do 17 godina. Odgovora ovde nema. Muklo zvoni ta beogradska tišina namernog zaborava.

U fasciklu zaborava i prezira ovde vlastodršci, iznikli iz Šešeljeve četničke jazbine, trpaju i sarajevske Srbe: Daneta Olbinu i Dragutina Bracu Kosovca. Nekadašnje gradonačelnike. Antifašiste i prvoborce. Koji su ostali u gradu zaogrnutom tepihom bombi. Prvog sam poznavao. Drugog nisam. Znao sam ga iz priča branilaca Sarajeva koji su sa njim delili krišku hleba. Za Kapora i sledbenike mita o nebeskom srpskom narodu, oni su bili i ostali “Alijini Srbi”. Koji su mu davali alibi. Bacaju kletvu na te partizanske borce za slobodu, crkveni žreci. Za njih će Kapor govoriti da su to komunisti. Nepismeni. Lopovi. Falsifikatori biografija. Nije dočekao ovaj romanopisac i slikar da vidi kako kroz sela i gradove nepismena nacionalistička žgadija vuče za ular Srbe. Pravo u tminu. Mi koji tamo nećemo. Jugosloveni. Mi koji priznajemo genocid. Oplakujemo sve žrtve. Mi koji nosimo bele trake u znak podsećanja na stradanja Bošnjaka, Hrvata. I Srba stradalih na Kazanima i drugde po Sarajevu. Kao svedoci istine nismo dobro došli. Hapsite, ih. Priznaju genocid. Huška zakonodavce ratni zločinac Šešelj, dok parlamentom šeta bedž na kome piše “U Srebrenici nije bio genocid”.

E pa neka im je alal. To je ta druga opsada Sarajeva. Stradanje tog grada i Bosne i Hercegovine opasano je lažima i neverovatnom količnim ignorancije. I dobro se prima na obični puk. Bežim od tog krivotvorenja. Zamnom viču: Šta si ti… Jesi li ti Srbin. Pravoslavac? Nisam, odgovaram u begu, dok me kandžijaju i pljuju. Ja sam Jugosloven. Ima jedan grob. U Hercegovini. Ispod grdnih planina. Ispod njega teče Neretva. U njemu čovek. Ležem pored njega. Zagrljeni smo. Toplo mi je. Iznad nas devojčica Beli labud pleše u slavu prijateljsva među narodima. Iznad humke, visoko na nebu krstari Kondor. Na večnoj straži čoveku koji je voleo ljude.

The post Druga opsada Sarajeva appeared first on Tacno.net.

Ka izvorima rijeka Rone i Aara

$
0
0

 foto: reddit.com

Krenuti ka izvorima rijeka Rone i Aara znači posjetiti švajcarske Alpe. Ono što je za Čehe rijeka Vltava sa povijesnim činjenicama to je za Švajcarce rijeka Aar. Ona predstavlja nedjeljivi dio istorije te zemlje i zato se Švajcarci prema njoj odnose sa pripadajućim poštovanjem i respektom. Osim toga to je najduža rijeka u Švajcarskoj. Svoje putovanje završava spajajući se sa vodama Rajne na švajcarsko-njemačkoj granici. 

Nasuprot tomu rijeka Rona vodi hladne vode do najvećih švajcarskih jezera, protiče kroz južnu Francusku i svoj put završava nedaleko od Marseja u toplim vodama Sredozemnog mora. 

Ko se ne bi radovao Švajcarskoj koja je dala osnivača Crvenog krsta Henri Dunanta, zemlji neutralnosti ne samo deklarativne nego u cijelom svijetu priznavane i respektovane. Zemlji svjetskih banaka, izvanrednih satova, lijekova, dobrog sira i čokolade. A to je i turistička zemlja. Moglo bi se mnogo toga napisati o tome čime doprinosi i šta za cijeli svijet znači brdovita Švajcarska. Ciljem naše ekspedicije bili su ne samo izvori obje rijeke ali i druga zanimljiva mjesta koja su ako ne svjetska onda bar evropska zanimljivost.

Na put ka izvorima rijeka Rone i Aara krenuli smo veoma rano. Krečemo iz Interlakena, našega privremenog boravišta u Švajcarskoj. Iza nas ostaje glavna ulica mjesta puna prvorazrednih hotela i prodavnica ali i prekrasnog pogleda na alpske vrhove Jungfrau i Eigera, koga se planinari boje. Oblaci koji brzo prolaze preko vrhova planina naznačuju da danas neće biti vedro. Vozimo se pokraj prekrasnog jezera Brienzer See  a onda dolinom rijeke Aar. Prolazimo pored izgrađenih alpskih kućica razbacanih po okolnim livadama. Skoro svaka je bogato ukrašena crvenim i ružičastim muškatima.

Rijeka Aar kod Berna

Po prolasku kroz mjesto Innertkirchen put se počinje naglo uspinjati, okuka slijedi okuku, pogled na okolinu je ljepši iako se nebo sve više oblači i ne naslućuje ništa dobro. Vozimo se oko vještačkog jezera Grimselsee, koji su rezervoar vode za mnogobrojne planinske elektrane. Voda dolazi  iz glečera koji se otapaju. To omogućuje Švajcarskoj da sama zadovolji svoje potrebe za električnom energijom.

Konačno smo na visokom planinskom prevoju Grimselpass, na visini od 2.165 metara nad morem i na tromeđi tri od 23 švajcarska kantona Uri, Bern i Valis. Stojimo kod glečera iz koga izvire rijeka Aar, koju pratimo kroz prozore auta cijelim putem od Interalkena do njenog početka. Oko nas su alpski vrhovi visoki tri i četiri hiljade metara, nažalost sakriveni u gustim oblacima. Spuštamo se nešto niže na Gletsch a onda se ponovo penjemo na visinu od 2.274 metra na Furkapass – Belveder ka „Plavom ledniku“ – Rhonegletscher, iz koga ističe rijeka Rona.

Rijeka Rona kod Liona

Plava boja glečera svjedoči o njegovoj velikoj starosti koja se mjeri hiljadama godina. Ljudska ruka u njemu je izdubila špilju dužine desetak metara koja služi kao turistička atrakcija ali i u naučne svrhe. Kada je vedro prodor sunčevih zraka kroz ledene zidove proizvodi u špilji romantično plavo svjetlo. Nažalost taj izuzetan prizor nismo vidjeli jer je nebo bilo naoblačeno i počela je padati kiša. Mala zakuska u mjesnom restoranu, par razglednica za poznanike i „Plavi lednik“ nestaje nam sa vidika. Silazima na suprotnu stranu alpskog prevoja na Gletsch ovaj puta pokraj rijeke Rone. Spuštamo se do maloga mjesta Vispu. Naša želja se ispunila. Vidjeli smo izvore obje poznate evropske rijeke čije vode sa jednog planinskog lanca simbolički idu na supreotne strane svijeta – na sjever i jug Evrope da se više ne susretnu.

The post Ka izvorima rijeka Rone i Aara appeared first on Tacno.net.

Sjajna pobjeda i prljava politika

$
0
0

Je li moguće promijeniti današnji svijet? Je li moguće promijeniti današnju Hrvatsku? Kada bi se moglo upitati one koji su pali na plažama Normandije, kod Staljingrada, na Sutjesci i Neretvi, oni bi – nema sumnje – odgovorili: “Da, i Hrvatsku i svijet može se promijeniti. Ne samo da se može, nego i mora. Mi smo se borili za nešto drugo. I to borili smo se zajedno.”

Sjajna pobjeda u sjeni prljave politike. Tako bi se mogao sažeti dojam nakon dvodnevnog obilježavanja (u Britaniji i Francuskoj) 75. godišnjice Savezničkog iskrcavanja u Normandiji.

Početak mjeseca lipnja odavno je već u znaku sjećanja na tu, do dana današnjega nezabilježenu i nepremašenu vojnu operaciju što je označila početak ne samo oslobođenja Francuske, nego i početak kraja nacifašističke strahovlade i okupacije najvećeg dijela Evrope. Nakon istočne, napokon je bila otvorena i zapadna, druga, fronta. No, mada je ove godine obilježena 75. obljetnica te impresivne i istodobno po broju vojnika i količine angažirane ratne tehnike – na moru, kopnu i u zraku – zastrašujuće velike operacije, Francuska je, kao domaćin, odlučila ne prirediti međunarodno okupljanje nekadašnjih Saveznika. Umjesto toga, svijet je svjedočio nizu manjih proslava u kojima su, najvjerojatnije po posljednji puta, sudjelovali i preživjeli veterani, svi u dobi od 91 do 101 godine. Pa se u takvom scenariju (dirljiva komemorativna svečanost u britanskoj luci Porthmouth, odakle je krenula glavnina od gotovo sedam tisuća brodova invazione flote, a u Francuskoj – britansko-francuska ceremonija, pa američko-francuska, francuska i završna ipak međunarodna, mada na neznatno nižoj razini) činilo relativno jednostavnim prikriti činjenicu da na obilježavanje jednoga od prijelomnih događaja Drugog svjetskog rata nije pozvan i ruski predsjednik Vladimir Putin (za razliku od proslave prije pet godina), te da se u svim javnim govorima upadljivo preskakalo i samo spominjanje uloge Crvene armije u konačnom porazu naci-fašizma.

Foto: AP/RAFAEL YAGHOBZADEH

I to je ono zbog čega valja reći kako je prljava (današnja) politika zasjenila sjajnu (davnu) pobjedu. Pobjedu u ratu koji je na strani Dobra udružio do tada nezamislive saveznike, poput Britanije, Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza. I ta sjena pokazuje u kojoj mjeri današnji državnici, suočeni ne samo s prijetnjom globalnoga terorizma, nego i rastućeg nacionalizma i populizma, nisu dorasli potrebama trenutka, jer ne shvaćaju potrebu novog savezništva – međusobnim razlikama usprkos.

Za one koji možda (a za mlade u Hrvatskoj to nije “možda”, nego “najvjerojatnije”) ne znaju što je bila operacija Overlord, i kakvo je značenje iskrcavanja u Normandiji za ishod Drugog svjetskog rata, evo osnovnih podataka – uz ispriku onima koji sve to znaju. Rat je počeo 3. rujna 1939., britanskom i francuskom objavom rata Hitlerovoj Njemačkoj koja je dva dana prije toga napala Poljsku (nakon inscenirane provokacije što je trebala prikazati Poljake kao one koji su započeli ratne aktivnosti). U lipnju 1941. Njemačka je, usprkos potpisanome Paktu o nenapadanju, napala Sovjetski Savez, nakon čega je britanski premijer Winston Churchill, uvjereni antikomunista, odmah pružio ruku savezništva Staljinu. Do tada Britanija se očajnički i herojski odupirala sama (bitka za Britaniju), i to nakon što je Wehrmacht pregazio Francusku i zemlje Beneluxa, prethodno okupirao Čehoslovačku, pripojio Austriju, pa onda okupirao Norvešku, razbio kraljevinu Jugoslaviju i – zajedno s Mussolinijevim fašistima – okupirao Albaniju i Grčku. Napad na SSSR je kasnio zbog neočekivanog i iznenađujuće jakog ustanka koji je izbio, pod vodstvom Komunističke partije (što je, koliko god se to danas nekima ne sviđalo, povijesna činjenica) na tlu Jugoslavije. Tek nakon što je carski Japan napao američku vojnu bazu na Havajima, Sjedinjene su Države ušle u rat koji je time zaista postao svjetski. No, Amerikanci su se borili u području Tihog oceana i Dalekog istoka, u Evropi otpor su, uz goleme početne gubitke, pružali samo Sovjeti (uz pokrete otpora koji su, uz britansku podršku, jačali širom okupirane Evrope i uz jedinstveni i sve jači otpor partizana u Jugoslaviji koji će na konferenciji Velike trojice u Teheranu godine 1943. biti priznati kao dio savezničkih snaga, pa će tek od tada početi dobivati i savezničku vojnu pomoć i podršku).

Crvena je armija nedvojbeno bila ta koja je slomila kičmu oružanih snaga nacističke Njemačke, fašističke Italije i njihovih vazala (među kojim je bila i ustaška tzv. Nezavisna država Hrvatska), u najvećoj tenkovskoj bici u povijesti ratovanja, onoj kod Kurska i porazivši napadače kod Staljingrada – gdje su se predali ostaci 6. Armije pod vodstvom general-feldmaršala von Pulusa, te odoljevši opsadi Lenjingrada. U isto vrijeme Staljin je uporno i molio i tražio da zapadni saveznici otvore drugu frontu u Evropi, kako bi olakšali položaj njegovih snaga. No, nakon što su Britanci pretrpjeli poraz prilikom pokušaja iskrcavanja u okupiranu Evropu (kod Dieppa godine 1942.), i oni, i Amerikanci naprosto su se bojali još jednog pokušaja – bez obimnih priprema. Da, u međuvremenu su protjerali sile Osovine iz sjeverne Afrike, iskrcali su se na Sardiniji, pa onda u Italiji (što je dovelo do rušenja Mussolinija i prelaska Italije na stranu Saveznika), ali iskrcavanje na sjeveru Evrope nisu se usuđivali poduzeti sve do lipnja godine 1944. Tada su, nakon priprema i ratnih varki koje ponekada djeluju kao da su ih zamislili filmski scenaristi, udarili u Normandiji.

Photograph: War Archive/Imperial War Museum/Alamy

U zoru šestoga dana mjeseca lipnja.

Nakon što su u prvome danu invazije (iskrcano 156.000 vojnika), uz goleme gubitke, uspjeli učvrstiti mostobran i početi prodor u unutrašnjost, Saveznici (među kojima i 177 vojnika de Gaulleove Slobodne Francuske) su u uzastopnim valovima, kroz nekoliko tjedana iskrcali gotovo milijun vojnika s odgovarajućom opremom. Narednih mjeseci širili su oslobođeno područje u Francuskoj, ušli u Pariz i krenuli prema zapadnim granicama Njemačke. U vrijeme invazije, Crvena je armija na istočnoj fronti vezivala znatno više naprijateljskih divizija, no što ih je stajalo iza tzv. Atlantskog zida da brane Hitlerovu “tvrđavu Evropu”. Tako da nije nikakvo pretjerivanje ako se kaže kako je sovjetska borba olakšala, ako ne i omogućila uspjeh Operacije Overlord. Upravo zato licemjerno je, u najmanju ruku, ne pozvati u Normandiju ruskoga predsjednika Putina i izbjegavati (francuska televizija France 24 ostala je, barem koliko je ovome autoru poznato, časna iznimka) priznanje herojskoj borbi Crvene armije i Sovjetskog Saveza – ne toliko zato što su se, ubrzo nakon pobjede godine 1945., dojučerašnji  saveznici našli u hladnome ratu na suprotstavljenim stranama, nego prije svega zato što se, u prvome redu zahvaljujući politici i propagandnim naporima SAD (koje vjerno slijede i podržavaju zemlje – partneri, uglavnom više ili manje ovisne o Washingtonu) današnju Rusiju prikazuje kao najveću opasnost za svjetski mir (dok je u stvarnosti Amerika ta koja pritišće Rusiju širenjem Atlantskog pakta prema njezinim granicama i sankcijama uvedenima nakon nikada nepobitno dokazanih ruskih poteza; i koja otkazuje ugovore o ograničavanju nuklearnog naoružanja).

Ništa manje nije licemjerno, mada dolazi kao reakcija, pa je stoga donekle shvatljivo, kada službena Rusija pokušava odreći operaciji Overlord ono značenje što ga ona nepobitno ima u povijesti Drugoga svjetskog rata i u kontekstu priprema terena za konačnu pobjedu. I jedno, i drugo, dakle i prešućivanje uloge Crvene armije i minimiziranje značenja invazije u Normandiji, govori o tome kako prljava dnevna politika zasjenjuje sjajnu onovremenu pobjedu nad silama Zla. Ako tadašnji pobjednici, ujedinjeni u naporu da suzbiju i poraze naci-fašizam i sve što je on značio (a što će postati očito na suđenju u Nuernbergu), ne mogu biti zajedno sedam i po desetljeća kasnije u odavanju počasti onima koji su “dali svoje sutra za naše danas”, onda je to loš znak. Pogotovo, ako se ima na umu da su radikalno desne, nerijetko otvoreno neofašističke tendencije sve prisutnije i u Evropi, i u svijetu. Francuski predsjednik Macron koji je na obilježavanju stote obljetnice završetka Prvoga svjetskog rata, prošle godine u Parizu, tako uvjerljivo govorio protiv rastućeg nacionalizma i populizma, to sigurno zna. A ipak . . .

Televizijski reporter upitao je na plažama Normandije jednoga od veterana invazije iz 1944. što bi poručio današnjim svjetskim državnicima. Bez oklijevanja odgovorio je: “Da ne započnu novi rat. Da čuvaju mir. Jer, oni ne znaju što se može dogoditi, ne znaju što znači rat.” Bilo bi dobro kada bi ta poruka zasjenila one, izrečene i neizrečene, koje bacaju tamnu sjenu prljave politike na sjajnu pobjedu i na one koji su je omogućili, žrtvujući svoje živote. A za službenu Hrvatsku bi bilo više nego dobro da se makar malo zamisli nad činjenicom da su u lipnju godine 2019. preživjeli veterani velikog antifašističkog rata tretirani s najvećim uvažavanjem, da je britanska kraljica ustala odajući im počast, da ih je francuski predsjednik odlikovao (uz poruku: “Vama dugujemo sve što imamo!”), da su luksuznim putničkim brodom, u pratnji dva ratna broda, britanskoga i kanadskoga, putovali iz Porthmoutha u Normandiju (neki prvi puta nakon 1944.), da se njihova riječ i tražila i slušala. Da im je nebrojeno puta izgovoreno jednostavno, a tako rječito: “Hvala vam”.

AFP/MANDEL NGAN via Kompas.co

I mi imamo još onih kojima dugujemo slobodu nakon 1945. (slobodu, a ne okupaciju!). I umjesto da ih se spominje samo onda kada treba uznemiriti javnost “podacima” o tome koliko država troši na njihove mirovine, trebalo bi, jednom za svagda, službeno i najslužbenije priznati ono što jest, odnosno što bi trebalo biti notorno. Da su oni na svojim plećima iznijeli borbu protiv naci-fašizma, da naci-fašizam ni u kojem obliku nije, niti će biti nešto na čemu će graditi današnja Hrvatska i da je poslijeratna Hrvatska (mada kao dio Jugoslavije) stvorena zahvaljujući njihovoj borbi i žrtvi. Jer, da oni tada nisu stvorili Hrvatsku (u današnjim granicama!), ne bi u Domovinskom ratu bilo ničega što bi se moglo i trebalo braniti. A da ih se pita što bi poručili današnjim liderima, i oni bi sigurno rekli: “Da ne započnu novi rat. Da čuvaju mir. Jer, oni ne znaju što se može dogoditi.” I dodali bi, imajući na pameti događaje iz devedesetih godina prošloga stoljeća: “Da ne šire mržnju i netoleranciju, da shvate kako svakome ispaljenome metku prethodi riječ.” Pa onda ni kod nas prljava politika ne bi šutnjom i ignoriranjem prekrivala sjajne pobjede antifašističkih boraca, niti bi ih demonizirala kao zločince i okupatore. Niti bi odgovor na pitanje višekratno postavljeno u Normandiji – kako osigurati da sjećanje na heroje Drugoga svjetskog rata postane neizbrisivi dio kolektivne memorije, u hrvatskoj varijanti glasio: “Tako da ih se jednostavno prešućuje!”

Dok ne bude tako, dok poruke i pouke velike antifašističke borbe ne postanu dio naše svakodnevice, na svjetskoj se sceni Rusiju neće pozivati na proslave zajedničkih pobjeda iz vremena Drugog svjetskog rata, pa će se u vrijeme slavlja i komemoriranja u Normandiji, u Moskvi srdačno sastati ruski i kineski predsjednik. U Hrvatskoj monumentalni igrani film “Najduži dan” bit će “prokrijumčaren” u noćni program HTV-a, a vijesti o komemoriranjima u Normandiji jedva će se probiti među “ostale informacije”. U Sauthemptonu je bila i njemačka kancelarka, na posljednjoj ceremoniji u Normandiji govorio je jedan mladi Nijemac. Nikakvog predstavnika Hrvatske nije bilo, mada je u Normandiji prije pet godina na plaži bila istaknuta golema fotografija maršala Tita, uz fotografije vođa Saveznika. Hrvatska se antifašizma sjeća jednom, ili dva puta godišnje; reda radi i gotovo joj je neugodno zbog toga.

Je li moguće promijeniti današnji svijet? Je li moguće promijeniti današnju Hrvatsku? Kada bi se moglo upitati one koji su pali na plažama Normandije, kod Staljingrada, na Sutjesci i Neretvi, oni bi – nema sumnje – odgovorili: “Da, i Hrvatsku i svijet može se promijeniti. Ne samo da se može, nego i mora. Mi smo se borili za nešto drugo. I to borili smo se zajedno.”

portalnovosti.com

The post Sjajna pobjeda i prljava politika appeared first on Tacno.net.

AMBROZIJA

$
0
0

Foto: Flickr

A trebalo je samo uraditi običan alergo test. Možda specifičan alergijski tretman. No, u bosanskim zabitima u to vrijeme radili su “uvozni doktori” i “uvozni učitelji”. Uvoženi iz susjednih republika.

***

Nakon godina i godina, zahvaljujući trećem licu i sudbini, sreo sam druga iz osnovne škole.

Sjedili smo na terasi nekog restorana u centru Amsterdama. Bijaše sunčan dan, koji je podrazumjevao kolone znatiželjnih turista, narkomane ispruženih ruku, ulične svirače, jata golubova. Pričali smo o svemu i dotakosmo se Ambrozije i alergije koju ova biljka, iz porodice korova, izaziva. “Sjećaš li se Rikija?” – upitao me u jednom momentu. Trebao mi je neki detalj, odnosno njegova dopuna, da se radi o vremenu u kom smo pohađali osnovnu školu.

(Nakon čega su me putevi ‘sudbine’ odveli daleko, a malo kasnije, još dalje – najdalje).

– Kao kroz maglu – rekoh.

“Vidiš”- nastavio je priču”, Riki je izrastao u prekrasnog momka, ali zbog njegovog siromaštva nije mogao nastaviti školovanje. No, čega god se prihvatio, uspjevalo mu je. Majstorstvo njegovih ruku i poštenje donosili su poslove. U dvadesetoj ode u bivšu Titovu vojsku. Odslužio je svoje u Zadru i na radost roditelja stigao kući. Bio je zaista pojava koja plijeni, crnokos s plavim očima, visok i razvijen, tako da nije čudo što su se za njim i cure okretale. Imućniji domaćini, koji nisu imali takvih izdanaka, pomalo ljubomorno dobacivaše mu sa strane. Riki se namah prihvati poslova koji su podrazumjevali solidne prihode.

U jesen poče da ga muči glavobolja. Tužio se na bol iznad očiju, između obrva, zatim: kašalj, hunjavica, kihavica. – Proći će, gripa je to – tješila se njegova mati. Iznenada ti simptomi popustiše, ali poče da mu curi iz nosa i to neprekidno, naročito napolju. Dan po dan stiže i zima. Bijela tečnost nije prestajala da curi. Ode Riki kod doktora, kapi za nos, uobičajene tabletice i haj’ kući. Riki je stalno nosio čiste maramice, ali je počeo da ostaje sve više u kući. Narod je to primijetio i k’o da je jedva dočekao, prozvaše ga balom?!

Slinava i musava seoska djeca, ako bi ga spazila, trčala bi za Rikijem – vičući: đes’ balo, š’a ima?! Počeo se kloniti naroda, djevojaka, izlazaka…Selom se pronese još jedan haber. Još jedna porcija za gladne proklete duše! Bolan šapat koji je nanosio ranu na ranu, odjekivao je ubogim selom: ”Riki je sigurno peder, čim izbjegava cure”.

Školarci koji su na ferije dolazili iz velikih gradova, noću bi, kad su se vraćali sa seoskih sijela, pod njegovim prozorom uzvikivali: Vincent, hoćemo uho, daj uho, daj nos, daj šta bilo – halo Vincent! (Asocijacija na Vincenta van Gogh-a, koji je po jednoj verziji u nervnom rastrojstvu, što ga je ostavio ljubavnik, otkinuo sam sebi uho i bacio podivljaloj masi, koja je u transu pod njegovim prozorom vrištala: Vinceeeeent; daj uho, hoćemo uho – hoćemooo krviiiii! (Radi se o slikaru kog’ je, da ne skapa od gladi, izdržavao brat Teho, a čije slike danas dostižu po komadu i do 100 miliona eura!).

Riki se potpuno povukao u sebe, izlazio bi samo noću. Nesretna mati je obigrala razne gatare i hodže, al’ fajde nije bilo.

Početkom jedne jeseni, kad je vjetar skidao prve listove, u jutarnjoj izmaglici, na dnu sela, grupa ljudi je s visokog jablana skidala Rikija.

*****

Dok sam plaćao račun, konobar me nije mogao pročitati, vjerovatno zbog oboda šešira. Primijetio sam da je digao glavu i buljio u visine, jer je na pišljivu novčanicu, odnekud, iz vedra neba, nešto čisto i vlažno kanulo. 

Ambrozija je zemaljski, a ljudi nebeski korov!

 

The post AMBROZIJA appeared first on Tacno.net.

Mi nismo takvi?

$
0
0

Čelni čovjek Republike Austrije imao je snage ne samo osuditi ono što se dogodilo, nego cijelu stvar podići na višu razinu izjavom: “Mi nismo takvi!” (So sind wir nicht!) Govorio je u ime građana i države. Branio ih je. I po tome je postao jedinstven ne samo u Evropi, nego i u svijetu.

U jeku krize vlade u Austriji, tamošnji je Predsjednik izgovorio rečenicu što zaslužuje da je se nazove antologijskom. Alexander Van der Bellen, osuđujući postupak lidera desne Slobodarske stranke, Strachea, koji se teško kompromitirao nudeći navodnoj rođakinji ruskoga tajkuna unosne državne poslove ako financijski pomogne njegovoj stranci da dođe na vlast, rekao je: “Mi nismo takvi!” (So sind wir nicht!). Govorio je o iznevjerenom povjerenju birača, o moralnom padu, o tome kako izabranim predstavnicima (Strache je tada bio vicekancelar – potpredsjednik vlade) interes države uvijek mora biti ispred interesa vlastite stranke, apelirao je i na stranačka tijela da se u rješavanju krize vode tim postulatom. I sve to u znaku kategorične tvrdnje: “Mi nismo takvi!” Pokazalo se, međutim, da su njegove riječi ostale bez odjeka. Jer, Strache, mada opterećen neugodnom aferom i mada je zbog nje podnio ostavku i kao vicekancelar i kao čelnik Slobodarske stranke, izabran je u Evropski parlament, a oporbeni socijaldemokrati nisu se ustručavali od toga da u savezu upravo s dojučerašnjom Stracheovom strankom sruše Sebastiana Kurza (Narodnjačka stranka, desni centar). Ostaje, ipak, činjenica da je čelni čovjek Republike Austrije imao snage ne samo osuditi ono što se dogodilo, nego cijelu stvar podići na višu razinu izjavom: “Mi nismo takvi!” Govorio je u ime građana i države. Branio ih je. I po tome je postao jedinstven ne samo u Evropi, nego i u svijetu.

U Hrvatskoj cijela priča s krizom i padom austrijske vlade ostala je u sjeni činjenice da je u tajno snimljenom razgovoru Strache govorio o Hrvatskoj na način i rječnikom koji ni njemu, ali ni Hrvatskoj ne služi na čast. Naravno, da u zemlji koju na tekućoj vrpci potresaju afere s viđenim političarima kao glavnim akterima jedva da je kome palo na pamet vući usporedbu s hvalisanjem Strachea kako treba “iza kulisa” kupiti jedan od vodećih austrijskih dnevnih listova i promjenom ljudi na tri do četiri ključne pozicije pretvoriti taj dnevnik u apologeta Slobodarske stranke, s dobro poznatom aferom (nikada do kraja rasvijetljenom) oko onodobne kupnje Večernjeg lista. A još se manje netko sjetio kako u vrijeme kada su, zahvaljujući hrabrosti drugoga predsjednika Republike Hrvatske, objavljivani transkripti razgovora što ih je Franjo Tuđman vodio s raznim sugovornicima i na razne teme, ali u pravilu na način itekako udaljen od očekivane razine državničkog ponašanja, o političkom moralu da ne govorimo, nikome ni na kraj pameti nije bilo reći: “Mi nismo takvi!”. Dapače, Tuđmanovog se nasljednika žestoko napadalo (i napada ga se do dana današnjega) što je te transkripte uopće objavio, što je neke – udovoljavajući traženju Haškoga suda – poslao u Haag; i lažno ga se optužuje kako je “dilao” državnim tajnama. Slika Hrvatske i tadašnjeg političkog vrha Hrvatske što je pružaju ti transkripti (a niti su svi objavljeni, niti su svi nakon Tuđmanove smrti ostali u Uredu Predsjednika!) zaista je porazna. A ipak, dalje od žućnih napada na onoga tko ih je pružio na uvid javnosti nije se išlo. Pa se, naravno, nije ni došlo do toga da se kaže: ne, mi nismo takvi.

Tuđmanov nasljednik na položaju šefa stranke (HDZ) i kasniji predsjednik Vlade, podnio je iznenada i pod nikada razjašnjenim okolnostima ostavku na svoj položaj, da bi uskoro nakon toga bio uhićen u inozemstvu (prilikom pokušaja bijega?), predan Hrvatskoj i izveden pred sud pod čitavim nizom optužbi. Sramotnih kako za njega osobno, tako i za Hrvatsku. Suđenja još uvijek traju. Riječ je, podsjetimo, o političaru koji je na čelu stranke naslijedio Franju Tuđmana, koji je vodio hrvatsku vladu, koji je – u obje svoje uloge – uživao određeni ugled i na međunarodnoj sceni (pa ga je uoči parlamentarnih izbora, a dvije godine prije no što će biti uhićen) javno podržala i Angela Merkel. Naravno, da optužbe podignute protiv njega, suđenja, pojedinosti što se saznaju na tim suđenjima, teško kompromitiraju ne samo čovjeka koji je u pitanju, nego i Hrvatsku. A nitko da kaže: ne, mi takvi nismo.

Mogao bi se napraviti prilično impresivan popis ključnih stranačkih ljudi, ali i onih na ministarskim položajima koji su na ovaj ili onaj način bili upleteni u razne afere korupcionaškog tipa, koji su “dotjerali” u najmanju ruku do statusa osumnjičenih, a neki i do optuženika, pa i osuđenika (afera “kamioni” na primjer, remont MIG-ova u Ukrajini, prodaja nekretnina uz namještene uvjete, odnosno cjene, (ne)prijavljivanje osobne imovine, isplaćivanje honorara za neobavljene poslove itd, itd). O svemu se tome piše i govori, sve se to zna, sve je to postalo dio naše svakodnevice, a ipak nitko da kaže: ne, mi nismo takvi.

Desne, neofašističke tendencije u očiglednom su porastu. Povijesni je revizionizam na cijeni, on postaje – u simbiozi Države i Crkve – bitna odrednica interpretiranja prošlosti ne samo u dijelu medija, nego i u obrazovnim programima. Posve neutemeljeno izjednačavanje komunizma i fašizma pod okriljem tako nam drage formule o osudi svih oblika totalitarizama, relativiziranje ustaških zločina, izbjegavanje javne osude zločinačkog karaktera ustaškoga režima, puzajuća rehabilitacija ustaštva (pa i kroz “solomunsko” rješenje kako je ustaški pozdrav “za dom – spremni” u principu neprihvatljiv, ali u nekim prilikama ipak prihvatljiv), demoniziranje svega što ima bilo kakve veze s vremenom socijalizma, uporno izbjegavanje da se jasno kaže kako socijalistička Jugoslavija (pa i Hrvatska, kao njezi dio) nije bila isto što i zemlje tzv. realnoga socijalizma, sovjetski sateliti, tvrdnje (sa samoga vrha države) kako je Hrvatska bila “iza žaljezne zavjese”, sve to odašilje u svijet sliku Hrvatske koja je sve drugo, samo ne evropska, civilizirana i tolerantna država. No, nikoga nema da kaže: ne, Hrvatska nije takva.

Mada iz vremena Domovinskoga rata Hrvatska ima na pretek iskustva, bolnih i traumatičnih, s prognanicima i izbjeglicama, mada je generacija koja je to doživjela i proživjela itekako prisutna, kada su u pitanju neke druge izbjeglice, neki drugi nevoljnici koji danas traže spas od rata, smrti, bijede i neimaštine, mi ćemo prvi ustati protiv tih “nekih drugačijih”, prihvatit ćemo formulu što je originalno došla iz redova novih članica EU, a koja je – na žalost – postala politika Unije, kako Evropu treba pretvoriti u tvrđavu s utvrđenim i branjenim bedemima. Zaboravit ćemo kako je posljednji koji je govorio o “tvrđavi Evropi” (Festung Europa) bio Adolf Hitler, nakon što je najveći dio Staroga kontinenta okovao lancima naci-fašističkog terora i strahovlade; i zaboravit ćemo na kojim se “vrijednostima” temeljio njegov poredak. Izbjeglice koji pokušaju prijeći naše granice, lovit ćemo, maltretirati (niz snimljenih izjava i fotografija koje to dokazuju), nasilno ćemo ih vraćati u susjednu zemlju preko koje su došli (i tvrditi, snimkama usprkos, kako je riječ samo o mjerama “obeshrabrivanja” pri pokušaju ulaska u Hrvatsku). I nitko da ustane i kaže: ne, takvi mi nismo.

Na medijskoj sceni, ali i u javnom diskursu u pravilu ćemo tolerirati govor mržnje, “opravdavajući” ga slobodom govora i ne uzimajući u obzir činjenicu da je ta sloboda u svim etabliranim demokratskim državama jasno ograničena ugrožavanjem slobode ili čak fizičkog integriteta drugih. Fizičke nasrtaje koji su evidentni rezultat širenja netolerancije prema “drugima i drugačijima”, bilo po naciji, vjeri, rasi, svjetonazoru, spolnom opredjeljenju, tretirat ćemo u najvećem broju slučajeva kao prekršaje, a ne kao kaznena djela. Isticanje hrvatske trobojke s povijesnim grbom što počinje prvim bijelim poljem (kao u vrijeme tzv. NDH) u sredini bijele trake objašnjavat ćemo tvrdnjom kako je riječ o “povijesnoj zastavi”, ali ćemo taj isti atribut odreći toj istoj trobojnici koja u sredini bijele trake ima zlatno obrubljenu crvenu petokraku i strogo ćemo zabraniti njezino isticanje u Kumrovcu 25. svibnja. Za ustaškog poglavnika Antu Pavelića tolerirat ćemo tvrdnju kako je bio domoljub koji je hrvatsku obalu ustupio talijanskim fašistima jer je morao (a nećemo reći da je to bila cijena za njegovo dovođenje na vlast u Hrvatskoj, u savezu, naravno, s Hitlerovim nacistima). Za neupitnog vođu antifašističkog otpora, dugogodišnjeg predsjednika Jugoslavije, jednog od nedvojbeno najznačanjih državnika svijeta u drugoj polovici dvadesetoga stoljeća, rodom Hrvata, Josipa Broza Tita, upravo s užitkom prenosit ćemo tvrdnju (ni na čemu zasnovanu) kako je “jedan od deset mega-ubojica dvadesetoga stoljeća”. I “zaboravljati” ugled što ga je taj “mega-ubojica” uživao i na Istoku, i na Zapadu i u Trećem svijetu. I gdje je taj koji će reći: ne, Hrvatska nije takva, mi nismo takvi?

Padat ćemo sve dublje u tamne vode klero-nacionalizma, pa i klero-fašizma, temeljeći potrebu koračanja unatrag vraćanjem temeljnim tradicijskim vrijednostima (ma što to značilo). Nećemo ni za živu glavu spomenuti one katoličke svećenike koji su u Drugome svjetskom ratu svoje mjesto vidjeli i našli u redovima Narodno-oslobodilačke borbe, ali ćemo se – i Crkva i Država – upeti iz sve snage da u zajedničkom pothvatu “natjeramo” Vatikan da ubrza kanonizaciju hrvatskoga kardinala koji se nakon 1945. zaista usprotivio poslijeratnoj vlasti na čelu s komunistima (ne toliko kao branitelj naroda i vjere, koliko kao uvjereni i zadrti antikomunista), ali čiji je odnos prema ustašama i njihovome teroru u najmanju ruku upitan. Tolerirat ćemo guranje u zaborav svjetski poznatog znanstvenika Nikole Tesle (nekoliko godina nije ga se uopće spominjalo, spomenik u Gospiću mu je maknut i do danas nije vraćen), jer je riječ o čovjeku koji je jednako bio ponosan “svojim srpskim rodom i svojom hrvatskom domovinom”. I pomirit ćemo se s povijesnim marginaliziranjem biskupa Strossmayera, utemeljivača Jugoslavenske (a ne hrvatske!) akademije znanosti i umjetnosti, samo zato što je bio uvjereni zagovornik ujedinjavanja južnoslavenskih naroda. Pa ćemo prihvatiti i tvrdnju da je 1945. ukinuta Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (koja se tako zvala samo u vrijeme NDH i opet nakon 1990.). I opet nigdje nikoga da kaže: ne, mi nismo takvi.

A zašto? Čini se kao da postoji samo jedan mogući odgovor: zato što jesmo takvi! Hoćemo li se sada barem upitati: jesmo li zaista?

Novosti

The post Mi nismo takvi? appeared first on Tacno.net.


Pametno: Oštro osuđujemo svaki oblik nasilja i netolerancije

$
0
0

Foto: Pixsell

Odgovornost za ovakve izgrede snose svi oni koji, u političkom i javnom životu, otvoreno zagovaraju netoleranciju i neprihvaćanje drugih i drugačijih. Time šire plasman mržnje i snose odgovornost za ovaj nemili događaj – poručuju iz stranke Pametno.

Stranka Pametno osudila je, reagirajući na incident koji se ovog vikenda dogodio u Supetru, svako nasilje i huliganstvo. Nažalost, ovo je još jedan dokaz kako je spomenuti incident posljedica nefunkcioniranja pravne države – poručuju iz stranke Pametno.

Odgovornost za ovakve izgrede snose svi oni koji, u političkom i javnom životu, otvoreno zagovaraju netoleranciju i neprihvaćanje drugih i drugačijih. Time šire plasman mržnje i snose odgovornost za ovaj nemili događaj. Dok institucije države toleriraju neprovođenje zakona dotle svatko misli da za takve stvari može proći nekažnjeno. Svako nasilje i pozivanje na mržnju treba kazniti.

Također očekujemo i od Torcide da se očituje o ovom incidentu kako bi se razriješile sve nejasnoće imaju li napadači veze s klubom navijača kako se pak moglo čuti u pojedinim medijima.

Hrvatska mora postati moderna i građanska država stoga je krajnje vrijeme da se okrenemo budućnosti, ulažemo u odgoj i obrazovanje naših mladih te svi zajedno napravimo sve kako bismo izgradili jedno moderno i tolerantno društvo, jednakih mogućnosti za sve – zaključili su u stranci Pametno.

The post Pametno: Oštro osuđujemo svaki oblik nasilja i netolerancije appeared first on Tacno.net.

“TRADICIJA” S EKSTRAKT DODATKOM: Košarac stvorio biznis od prodaje rakije sumnjive kvalitete i korištenja uticaja

$
0
0

Staša Košarac, šef Kluba zastupnika SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, važi za čovjeka od Dodikovog povjerenja te neformalnog političkog gospodara u istočnom dijelu Republike Srpske dokle doseže njegova izborna jedinica. O tome svjedoči i činjenica da trenutnu poziciju u Parlamentarnoj skupštini BiH žurno čeka da zamijeni foteljom državnog ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, koja trenutno pripada Mirku Šaroviću.

No, osim povlaštenog položaja u SNSD-u i visoke plate državnog parlamentarca, Košarac također stiže i da vodi privatni biznis koji je Inforadar istražio nakon niza kompromitirajućih informacija i pritužbigrađana iz Istočnog Sarajeva.

VELIKI “PROIZVOĐAČ” BEZ VOĆNJAKA

Košarac je, naime, vlasnik firme MUR Group d.o.o. koja stoji iza brenda Moja rakija. Svoj proizvod Košaracreklamira kao “prirodnu rakiju”, napravljenu od “najfinijeg voća” te ističe da se “peče u bakarnom kazanu, po običajima koje njegova porodica već dugo čuva i njeguje”, međutim laboratorijska analiza potvrdila je da je ova rakija sve samo ne to.

U Istočnom Sarajevu Košarac posjeduje i svoju radnju gdje prodaje isključivo rakije svog brenda. Ova poduzetnička sklonost i “njegovanje tradicije” Staše Košarca bili bi hvalne vrijedni, čak i uprkos tome što ovaj državni poslanik nema ni svoj voćnjak (!), da u cijeloj priči oko proizvodnje rakije, dakle, ne postoje nelogičnosti koje otvaraju mnoge sumnje kako u način poslovanja firme, tako i u kvalitet i sastav rakije koja se predstavlja kao “vrhunski domaći proizvod”.

Prije svega, nije jasno od kojih ili tačnije čijih “najfinijih voćki” Košarac peče svoj proizvod s obzirom da na svom imanju u Tilavi, na kojem se navodno odvija kompletan proces, ne postoji dovoljan broj voćki ni za proizvodnju za kućnu upotrebu, a kamoli masovnu distribuciju. O pogonima za destiliranje da i ne govorimo.

Već u samoj Mojoj radnji, koja se bavi prodajom ovog brenda, preporučuju nam rakiju s okusom dunje jer je ona, navodno, proizvedena od domaćih voćki, navodeći da uskoro očekuju da i druge rakije budu od domaćeg uzgoja. No, na pitanje na koji način se onda proizvode ostale “domaće rakije”, dobijamo odgovor da se voćke nabavljuju od “saradnika”. O tim “saradnicima” i načinima na koje se ova rakija proizvodi, odnosno njenom sumnjivom porijeklu, već se mjesecima govori u kuloarima širom istočnog dijela Republike Srpske.

Zbog svega smo, radi potpune istine, u akreditovanom labaratoriju u Mostaru odlučili testirati uzorak Moje rakije, koji je opravdao naše sumnje.

Foto: Laboratorijska analiza potvrdila pisustvo ekstrakta u “prirodnoj domaćoj” rakiji

Analiza je, naime, potvrdila primjesu većeg broja aroma i primjesu ekstrakata u piću! Treba li naglasiti da prirodna proizvodnja voćnih rakija podrazumijeva destilat bez dodatnih vjestačkih aroma ili ekstrakata..

BRLJA OD ČETIRI MARKE + EKSTRAKT = 40 KM

Sagovornik Inforadara iz Istočnog Sarajeva, inače dobro upoznat s Košarčevim biznisom, pojašnjava da je način na koji se proizvodi ovakva vrsta rakije jednostavan i nadaleko poznat, jer se u suštini i ne radi o proizvodnji – nego o prepakiranju.

Ističe da takvi “proizvođači” rakiju ne peku, nego da nabavljaju gotov sirov proizvod jeftine rakije, uglavnom lozovače ili votke, po cijeni od 4-5 maraka po litru. Zatim se na tu osnovu dodaju razne arome, ekstrati i likeri različitih voćki koji rakiji mijenjaju okus.

“Takva se rakija pakuje u moderne dizajnirane flaše i prodaje po cijeni od 30-40 KM za pola litra, zavisno od ukusa. Kada se sve sabere, dolazite do brojke da je prodajna cijena tako prepakirana rakije za nekoliko desetina puta veća u odnosu na nabavnu. Nenormalne zarade se ostvaruju i zato poštenih proizvođača nema nigdje. Računica je prosta: 100 litara takve kupovne rakije je do 500 KM, jedan litar izrazito jakog ekstrakta, uglavnom ruskog ili poljskog, je 30 KM. A od toga dobiju sto litara dunje, kajsije ili viljamovke, u zavisnosti od ektrakta, a profit je na tih 100 litara do 4.000 KM. Znači čisti je profit od 1:5 do 1:8 u odnosu na uloženo! Posao lak, a para još lakša”, pojašnjava naš sagovornik, koji je insistirao na anonimnosti zbog bojazni od političke osvete.

Foto: Jaki ekstrakti za alkoholna pića, uglavom ruskog i poljskog porijekla, prodaju se na PIK-u po cijeni od 30-ak maraka po litru

Dr. Slobodan Jović navodi kako je proizvodnja prirodne, kvalitetne rakije skup, kompleksan i dugotrajanproces za koji je najvažniji upravo kvalitet voćki. One za dobar proizvod moraju biti u punoj fiziološkoj zrelosti, neoštećene i dobro čuvane, pri čemu je za kvalitet rakije posebno važan sadržaj šećeradobijenog iz njih, a nakon berbe i pripreme voćki slijedi složen process koji uključuje pripremu komine, fermentaciju, destilaciju, itd…

Mnogo složenije – i što je ključno – skuplje, ali i zdravije i dugotrajnije od dodavanja ektrakata u jeftinu brlju i njenu prodaju.

OBILATO KORIŠTENJE POLITIČKOG UTICAJA

Kontroverze s Mojom rakijom ne završavaju samo na pitanju sumnjivog porijekla. Tokom istraživanja došli smo do pouzdanih saznanja da Košarac obilato koristi svoj politički položaj i moć da dodatno pospješi prodaju svog proizvoda.

Na web stranici Moja rakija izlistani su i prijatelji ovog proizvoda koji uključuju restorane President u Banjoj LuciTermag na JahoriniVinoteku u Sarajevu te Toplik u Istočnom Sarajevu. Prema našim saznanjima, sam izbor restorana nije slučajan. Svaki od njih smješten u jednom od gradova i mjesta u kojima Košarac tokom svog političkog rada najčešće obitava.

Foto: “Prirodna domaća” rakija koju smo analizirali

Dobili smo pouzdane informacije da su upravo navedeni restorani najčešća mjesta u kojima Košarac kao državni parlamentarac organizuje službene ručkove i večere te prijeme s različitim delegacijama i predstavnicima.

Tako u zamjenu za reklamiranje i prodaju njegovih rakija, ovi restorani na ime troškova reprezentacije ubiru unosne prihode od državnih zvaničnika, tj. poreskih obveznika ove zemlje.

Da bismo provjerili tačnost ovih navoda, u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama obratili smo se Sekretarijatu Zajedničke službe Parlamentarne skupštine BiH, s upitom da li je zastupnik Staša Košarac u periodu 2014. – mart 2019. imao troškove na ime reprezentacije i u jednom od navedenih objekata – i koliko su oni iznosili. Budući da u predviđenom zakonskom roku od 15 dana nismo dobilinikakav odgovor na upit, ponovo smo se obratili Sekretarijatu iz kojeg nam je saopšteno da je navodni razlog za nedostavljanje odgovora “nedovoljno precizno” adresiranje.

Foto: Faksimil pitanja upućenih Zajedničkoj službi (Sekretarijatu) Parlamentarne skupštine BiH

Nakon što smo ponovo poslali upit, ovaj put smo, pred sam istek zakonski predviđenog roka (ukupno smo čekali 28 dana), dobili reakciju iz Sekretarijata koja je ništa drugo do izbjegavanje odgovora, prikrivanje istine ili zaštita samog Košarca, i izrugivanje novinarskoj profesiji. Reakcija je potpisana od Rukovodioca sektora za finansije Radomira Marjanovića u kojoj je – umjesto odgovora na naša pitanja – stajalo samo kratko obrazloženje da Staša Košarac kao šef kluba poslanika SNSD-a “ima pravo” na korištenje sredstava za eksternu reprezentaciju “u skladu s procedurama definisanim Odlukom o raspodjeli finansijskih sredstava za finansiranje političkih partija iz budžeta institucija BiH”.

Foto: Skandalozni “odgovor” iz Parlamentarne skupštine BiH kojim je eskivirano pokazivanje podataka i informacija koje smo tražili u skladu sa zakonom

Da Košarac ima pravo koristiti sredstva za reprezentaciju vjerovatno nije sporno, no to nismo ni dovodili u pitanje niti smo tražili tu vrstu informacije. Sve ovo budi osnovanu sumnju da Sekretarijat Zajedničke službe PS BiH, odnosno pojedinici iz ove institucije, u ovom slučaju štite zastupnika Košarca i nastoje od javnosti sakriti podatke o zloupotrebama položaja radi podsticanja vlastitog privatnog biznisa i ugostiteljskih objekata koji ga podržavaju.

U “TOPLIKU” KAO KOD SVOJE KUĆE

Zbog onemogućavanja uvida u tražene podatke obratili smo se i Instituciji Ombudsmena za ljudska prava u BiH iz koje nam je poručeno da je slučaj odmah uzet u razmatranje.

“Pokrenuta je istraga u ovom slučaju, o rezultatima ćete biti obaviješteni”, kazali su nam u Uredu ombudsmena BiH.

Dodatne informacije odlučili smo potražiti i od samih ugostiteljskih objekata. U Ribnjaku Toplik, u kojem saznajemo da je Košarac s delegacijama posebno često viđen gost, osoblje koje se javljalo na telefon odgovaralo je da po pitanju služenja Moje rakije i večera Staše Košarca moramo kontaktirati šeficu koja je “trenutno odsutna”, ali će nas navodno kontaktirati na broj koji smo ostavili. I šefica je tako ostala trajno “trenutno odsuta” i do trenutka objavljivanja ovog teksta nije se javila na naše pozive.

Foto: Košarac zvanice najčešće dovodi u Restoran “Toplik” u Istočnom Sarajevu

U restoranu President u Banjoj Luci rečeno nam da je razlog što u njemu služe i ističu Moju rakiju taj što “postoji tražnja za njom”. Na pitanje koliko je ta tražnja velika odgovoreno je:

“Pa nije baš pretjerana potražnja za njom, ali eto, ima ljudi koji to piju”.

Pitali smo je li u te ljude spada Košarac i da li je možda njegova politička podrška razlog služenja te rakije. Odgovoreno je da je Košarac “rado viđen gost” koji “dođe povremeno”, ali da to nije presudno za služenje rakije. Restoran President, indikativno, nalazi se u Hotelu Bosna, čiji je suvlasnik Brane Janković, ujedno vlasnik i dobrog dijela nekretnina u Gospodskoj ulici u Banjoj Luci.

Ivana Korajlić, direktorica Transparency Internationala BiH, ističe da se navedeni primjeri mogu posmatrati kao korištenje utjecaja i funkcije radi sticanja private koristi:

Foto: Ivana Korajlić, direktorica Transparency International BiH

„Ovo nije samo jedan u nizu ovakvih primjera, imajući u vidu da brojni nosioci funkcija u BiH imaju privatne firme, koje često registruju na ime nekog od članova porodice i prijatelja, a onda koriste uticaj koji imaju u institucijama kako bi osigurali sklapanje ugovora o javnim nabavkama ili druge vidove poslovanja upravo sa tim kompanijama. Imali smo primjere i sklapanja višemilionskih ugovora ili dodjela sredstava iz budžeta firmama u vlasništvu političara ili njihovih članova porodice, što ne predstavlja samo sukob interesa, već često i direktnu zloupotrebu položaja. Nažalost, ovo je u BiH postala normalna praksa, a i glavni motiv za bilo čije učešće u vlasti“.

Korajlić ističe da je za prevazilaženje ovog problema neophodno unaprijediti mehanizme za sprječavanje sukoba interesa:

„Cilj ovih mehanizama je da se ova pojava u startu prevenira, odnosno da se transparentnošću interesa, vlasništva, imovine, veza funkcionera, kao i procesa ugovaranja i donošenja odluka, spriječi da do ovoga uopšte dođe, ali i da se sankcionišu ovakve prakse. Onda kada ovo preraste u zloupotrebu položaja, tu je onda uloga pravosuđa ključna, da procesuira ove slučajeve. Međutim, kod nas sad niti ima spremnosti za unapređenje antikorupcijskih zakona i uvođenje odgovornosti, a o pravosuđu je suvišno i govoriti“, zaključuje Korajlić.

Sam Košarac nije odgovarao na naše pozive, iako smo ga pokušali kontaktirati u više navrata, kako bi mu dali mogućnost da kaže svoju stranu priče.

Dakle, u situaciji u kojoj ne postoje ni ozbiljne regulacije proizvoda, ni adekvatni mehanizi za sprječavanje sukoba interesa i zloupotrebe položaja, a ni ozbiljnog pravosuđa, politički moćnici imat će odriješene ruke da rakiju sumnjivog porijeka i sastava i dalje mirno po visokim cijenama prodaju kao domaću, a ugostiteljskim objektima koji je prodaju i promovišu u znak zahvalnosti dovode političke delegacije da je konzumiraju o trošku poreskih obveznika.

inforadar.ba

*Tekst je proizveden u okviru medijskog pool-a Mreže ACCOUNT (Antikorupcijska mreža organizacija civilnog društva)

The post “TRADICIJA” S EKSTRAKT DODATKOM: Košarac stvorio biznis od prodaje rakije sumnjive kvalitete i korištenja uticaja appeared first on Tacno.net.

PETOKRAKA POBEDILA NA EVROPSKOM SUDU: Ne sme da se zabrani, svako može da je nosi!

$
0
0

Prema mišljenju Suda, zvijezda se ne može promatrati kao simbol koji predstavlja isključivo komunističku totalitarnu vladavinu, kao što to implicira mađarska Vlada. Jasno je da zvijezda još uvijek simbolizira i međunarodni radnički pokret, boru za pravednije društvo, kao i određene zakonske političke stranke aktivne u različitim državama.

Inicijativa za zabranom crvene zvijezde teško može proći u Hrvatskoj, bez obzira i na potencijalnu vruću želju zakonodavca. Naime, po presudi Europskog suda za ljudska prava iz 2008. godine , crvena zvijezda se ne može tretirati isključivo kao simbol totalitarnog režima, a njeno isticanje je zaštićeno kao sloboda izražavanja, piše Novi list.

Slučaj iz 2003.

Slučaj je pokrenuo mađarski političar Attila Vajnai koji je dospio pred sud jer je 2003. godine na jednom političkom skupu, održanom inače na mjestu u centru Budimpešte gdje se nekada nalazio spomenik Karla Marxa, na reveru jakne imao crvenu petokraku. Dobio je uvjetnu kaznu na godinu dana za kazneno djelo isticanja komunističkog simbola u javnosti. Nakon što se Vajnai žalio Europskom sudu za ljudska prava, mađarska Vlada je na procesu u Strasborgu argumentirala kako je nošenje crvene zvijezde u javnosti “neprimjereno u odnosu na žrtve komunističkog režima”, te kako sve ideologije totalitarne prirode treba tretirati ravnopravno.

Simbol – zakonitog ljevičarskog pokreta

Europski sud za ljudska prava je, međutim, zaključio da nošenje crvene zvijezde u javnosti nije bilo namijenjeno propagiranju totalitarne ideologije. “To je bio samo simbol zakonitog ljevičarskog pokreta”, kaže se u presudi.

Štoviše, u pogledu samo crvene zvijezde i kršenja ljudskih prava počinjenih pod tim znakom, Europski sud za ljudska prava zauzeo je vrlo jasan stav.

“Simbol ne može se promatrati kao nešto što predstavlja isključivo komunističku totalitarnu vladavinu, kao što to implicira mađarska Vlada, navedeno je u presudi a prenosi Novi list.

The post PETOKRAKA POBEDILA NA EVROPSKOM SUDU: Ne sme da se zabrani, svako može da je nosi! appeared first on Tacno.net.

POSLJEDNJI BOSANSKI BOGUMIL

$
0
0

A se leži Salih hafiz, beg Perviz, na svojoj zemlji na plemenitoj, podno Husad planine. Nije bolestan ali san na oči ne ide. Mjesec odnekud iza Videža punim sjajem otkriva ljepotu krajolika paleške doline, a on pogledom luta od stijene do šume, od šume do previsokih pašnjaka, pa opet u krug spajajući sve u jedno, u tačku a tačku u suzu.

Nije suza od plača, plakao nije i ne zna kad je, već od zaborava da trepne, od želje da pogledom premosti sve što vidi, ali i ono što nikad vidio nije, vidio nije ali ga osjeća. Osjeća svog čukun-čukun dedu Stanišu Ćuka, osjeća i mnoge prije njega i one što se nizaše iza.

U tom nizu vidje i sebe kao tačku, kao ruku, ruku poluispruženu i otvorenu na pozdrav. I u njoj je vidio drugu, treću ko zna koju u otpozdravu, u lancu.

Neka čudna i neutoljiva sumnja iznutra ga nagriza skoro pola vijeka.

– Nagriza i više, – govorio bi, to je kod mene genetski, ako to može utjeha biti.

– Nije to samo biljeg što ja nosim već se on udomio među ove bosanske gudure pa od insana do insana, od koljena do koljena. I ničiji mi jaram na glavu ne može, a ni sam ga sebi ne mogu praviti, već eto tako, sam tražim mjeru u svemu i to ne bi ni bio grijeh, ali sam tražio mjeru za svakoga.

– Skoro pola vijeka u meni to tutnja, to bi kao naglašavao, a ono prije, sve do tog sudbonosnog petka u maju 1943., nije računao.

– Nije da je to došlo odjednom eto tako, kuljalo je dugo, potajno ali tad je puklo, puklo pred očima, u duši, ali od tada sam kao pola čovjeka ono drugo pola uvijek ide ispred mene, iznad mene, gdje li? I taj drugi dio mene zapravo mi i ne da mira, on traga, zagleda, pipka, odgoneta, pita, zapitkuje.

U tišini paleške noći čulo se žuborenje Govze, što je promicala između rakita, preko kamenih oblutaka, pored koliba i dalje u tišinu, u noć jesenju. Odnekud od vrha Todore i Konjskih voda dopro bi glas kurjaka pa bi se prelomio preko husadskih vrhova i do njegova staračkog uha dođe kao reski šum koraka što na njeg čekaju.

Ima tome puno, poslali ga u Kairo na više vjerske škole. Već je ovdje postao hodžom i hafizom. Znao Kuran napamet.

– Znao bi i sad, možda bi mi malo falilo, govorio bi u šali kad bi o tom počela priča. I na to je bio ponosan i ako mu nije pridavao naročitu važnost. Bio, jer je i tu vidio sebe kako u lancu svojih ponosnih predaka stoji, stoji i naizust govori knjigu, svetu knjigu.

– I oni su, – podsjećao bi, – znali sva pjevanja jevanđelja naizust, i to i muško i žensko još na svom bosanskom jeziku, to dvoje bi posebno naglašavao.

Učio tako, učio, javljao se kući i samo jednom dolazio. Em daleko, em skupo. I onda počeo rat. Slušao radio vijesti o bombardovanju Sarajeva, o ulasku italijanskih i njemačkih trupa u Jugoslaviju, o ratu, o partizanima, o velikim zločinima u njegovu kraju. Slušao a srce da pukne, nit može da pomogne niti da podnese to stanje čovjeka bačenog u šumu nepoznatog, čovjeka pred sobom nekorisnog. Pokušavao da uspostavi kontakt preko Međunarodnog Crvenog krsta i ništa. Prošo rat, on ponovo tražio, slao pisma ona se vraćala uz naznaku “Traženi nepoznati”.

I prošlo tome tridesetak godina kad stiglo pismo Salihi Omeragić, djevojačko Perviz u Doljnje Moštre kod Visokog. Piše Salih Perviz iz Amerike. Kako je saznao za sestru, kako je čuo tužnu priču o porodici Perviza od kojih je, eto, samo ona uspjela preteći četnički pokolj, nije mi poznato,  piso joj da je živ i zdrav i da se kani doći čim bude mogao. Sestra ko sestra kad je otvorila pismo, a po nesreći poštar ga baš njoj u ruke dao, pala u nesvijest. Polijevali je vodom, šamarali, dozivali, ona samo ponavljala, “Moj Salih, moj Salih”. Kasnije čitala desetine puta isto pismo, prepoznavala rukopis, odgonetala šta li brat misli, kako izgleda, ima li koga?

Odgovorila mu pismom posutim suzama, selamima, nabrajanjem pobijenih, nabrajanjem kasnije rođene njene čeljadi. Zvala ga da dođe, poslala mu u pismu svoju sliku i sliku svoje porodice i tražila njegovu da pošalje.

I nije puno prošlo, doš’o. Javio se odnekud sa mora telegramom da stiže i stigo. Dovezao se u nekom velikom autu, sam.

Čekalo ga pola Moštra, sve hodže i hadžije i sestra ispred.

– Jesi li to ti sestro Saliha? – upito kad je stigao.

– Oj brate moj, – umjesto odgovora izgovorila je ona i pala bratu oko vrata. Skoro da nije bilo ni malog ni velikog da nije zaplakalo, osim Saliha. I njemu se stislo ali suza nema.

– Dao bih tada dukat za suzu, – govorio bi kasnije o tom susretu, – ali ništa.

Hodže i hadžije isturile po hijerarhiji najstarijeg da mu zaželi dobrodošlicu. I kad je on nazvao selam hafiz- begu on malo podigao poluispruženu otvorenu ruku pa odgovorio gledajući skupljene Moštrane.

– Zdravo bili dobri ljudi.

Ljudi odgovorili, odgovorile i hodže ali se i zgledale.

Pričao je kasnije kad i zašto je otišao iz Kaira, šta je radio u Americi, kako je živio, sve je pričao. Pokazivao knjige koje je pisao i prevodio dijelove na bosanski. Ljudi gledali, slušali, pitali. Jedni sa nevjericom a drugi dodavali i ono što nije rekao, ono što nije napisao. Sestra bila ponosna, mnogo štošta nije razumjela ali milo joj bilo, njen brat živ, pa još profesor na visokim školama u Americi, nije šala.

Hodže ga zapitkivale o školovanju u Kairu o Kuranu a on bi počni na arapskom da citira navode iz knjige oni pocupkuju od radosti, on prevede, pa počne da poredi sa Sumerima, Bogumilima, Jevanđeljem, pa onda objašnjava istorijski kontekst pojave knjige, vjerovanja, vrijednosne orijentacije, njene slabosti, a oni ohlade i odu. Nisu više dolazili samo su poručili:

– Salih aga mahaniše, huli na Boga.

On se smijao, kao da je znao kako će proći. A i znao je.

Išao i u Sarajevo nudio knjigu na štampanje. Dopao im se sadržaj i pitali ko bi mogao da je prevede na srpsko-hrvatski.

– Ne na srpsko-hrvatski, – objašnjavao on, na bosanski.

Nema tog jezika, – rekli oni.

– Kako u Bosni pored tolikih Bosanaca nema bosanskog jezika, – pito on. Pitao i zamalo nije nastradao.

– Nemoj nam te kapitalističke propagande, mogao bi u zatvoru odležati, – rekao mu jedan mladi udbovac na saslušanju.

– Ako, ako, – kupeći rukopis knjige i umjesto pozdrava rekao Salih-aga.

Nije se više bavio gradom, istorijom, pameću, bar javno. Išo da obiđe kraj čije slike ga toplinom napajaju desetine godina. Išao i pronašao. Na ulasku u palešku dolinu prinio usta zemlji i poljubio je. Umio se vodom, umio i napio se. Ubro granu četine protrljao po rukama i dugo miriso. Sve u duši davno ostavljeno, upamćeno, beskonačno dugo pozivano u sjećanje u tugu u radost, i sad ponovo viđeno, dohvaćeno, protrljano, mirisano, okušeno.

Divio se kolibama, ognjištu, kalicama, stapu sa mlijekom, mlaćanici, kukuruzi, piti ispod sača, svemu se divio a čobani paleški mu se čudili. Brao je kopitnjak u zamjenu za biber, od ćubera, majčine dušice i ive pravio čajeve, lincuru i ivu stavljo u rakiju pa po čašicu jutrom pio. Hvato sok breze, brao cvijet i u jesen bobice zove, pravio sokove, mještani nisu smjeli probati on ih navikavo.

Još jednom otišo u Ameriku, te dovuko što je dovući mislio i osto. Osto blizu sestre, zimi a od proljeća do jeseni bio u Paležu. Stotine knjiga poklonio biblioteci u Sarajevu uz čudnu oporuku: “Ako pročitate i razumijete blago i teško vama, ako ne pročitate ili pročitate a ne razumijete opet blago i teško vama”. A kolibu napravio u paleškoj dolini u kotaru iznad rijeke sa pogledom na nju, čobanske kolibe, Radomišlje, Videž i Todoru. Pitali ga što ne pravi na njivi što se još perviška zove, on tražio od bega Suljevića da mu proda baš ovaj kotar.

– Ma šta ću ti prodavati, – čudio se beg Suljević,

– Zemlja je sve, moj beže, a mene ova vuče, i to baš ovaj kotar kog nikad prije vidio nisam al sam ga odsanjo.

– Beg mu prodo a on počeo kolibu. Kopao, donosio kamen iz rijeke, pravio cementni malter da poveže, dovlačio oblice, tesao, kucao, kovao. Ljudima bilo žao da ga gledaju, da se pati. On odbijo pomoć kad je mogo.

– Čovjek u životu mora kuću da napravi, mene evo sad zapalo,- govorio bi.

I nikla, mala, ko kutija. Mala kuhinjica sa fijaker šporetom, drvena sećija i radni sto. Polica sa knjigama i baula sa hranom da je miši ne pojedu. U potkrovlju spužva za spavanje, terasa nad rijekom i prozorom kraj kreveta što gleda u husadske stijene.

– Odmori Salih aga, čovjek s kruške padne pa se odmori,- šalile bi se čobanice noseći kafu i nešto fino ispod Saća. On kao da bi jedva to čekao, sam nije znao prestati.

Sve je hodao sam, dugo, po svakom vremenu, vjetru, kiši, žezi. Uvijek je nosio neke trave, gljive, šumske plodove, grančice drveća. Nosio u ruksaku i bilježnicu, crtao, pisao, bilježio. Skoro jednom sedmično bi se peo na Videž glavu. To je bilo nalik obredu. Porani, ponese nešto hrane i ode. Prvo strmom stazom pored Suljevića katuna pa uz bukovu šumu do starog katuna u Zavidežu, onda pravo sjevernim sedlom birajući strme litice.

– Ne Salihaga, ako Boga znaš, nastrada ćeš, -molili ga mještani kad bi ga gledali kako ko tačkica migolji po planinskom grebenu.

– Treba to osjetiti: miris stijene što se miješa sa mirisom ive, šum vjetra i pisak orlova, lavež pasa iz zavideških katuna i riku volova sa Pašine poljane, – govorio bi radoznalim čobanima koji su mahali glavom čovjeku što od njihova teška i sumorna života hoće idilu da stvori.

Zastao bi na samu vrhu pored ploče koja je obilježavala kotu 1767. popio gutljaj planinskog čaja i počeo da skicira, crta. Crtao bi greben Todore što je sad bio zapadno naspram njega, i stećke na sedlu južno od Videž glave, onda bi se otežući taj susret koliko je mogao, približavao sedlu sa kamenim stećcima. Išao bi malo u koso da prvo naiđe na izdvojenu ploču sa prepoznatljivim crtežom strijele i djetelke.

– To čovjek ne može a da ne zapazi, – govorio bi, strijela nerazapeta a urađena u ispupčenoj formi, tu mora da je postojao veliki razlog. Stotine puta je lakše izdubiti samu strijelu u kamenu nego kamen oko strijele da bi ona ostala ispupčena. A djetelka je udubljena, zašto? – pitao bi se. A možda i nije baš djetelka, možda ima neko drugo značenje, ali koje, ako ima?

Zatim bi prilazio skupini od tri velike divno obrađene gromade od kojih se jedna prevalila i napukla, sa vidljivom ali ne čitljivom ornamentikom. Šta li je pisalo, šta li je poručeno pitao bi se dok je desetine puta prilazio pa izbliza odgonetao a onda se odmicao pa im određivao mjesto u prostoru i nagađao odakle su otkinute, kako li su dovučene dovde, svašta se pitao?

– Prije je kamenje bilo meko, moj Salih-aga, – objašnjavale bi čobanice prisjećajući se predanja starih, pomažući mu da odgonetne masu pitanja koju bi uz kafu i ognjište po ko zna koji put, sebi pred njima postavljao.

– Ako, ako, – uzdahnuo bi Salih- aga.

I bio neki praznik, pravili čobani sjelo dolje u selu, niz Govzu. Pozvali ga on se nećko i ipak pristo. Nudili mu konja da jaše, on odbio išo niz rijeku, kroz repuh i pokasno stigo u selo. Kad se pojavio u kuću Omera Suljevića a svo ženskinje kao pod komandu skoči na noge.

– A što to skačete, – pito on, k`o čudeći se.

– Kako što, moj Salih aga, – kroz pitanje će Suljaginica, – mušku se ustaje pa da je od godinu.

– E tu sam te čeko, Suljaginice, – raspoložen za priču, nastavljao je Salih.

– Kad bi ti znala koliko zla je to muško u zadnjih 2-3 hiljade godina učinilo na ovom svijetu, nikad mu ne bi ustala.

– Samo ti brani ženskinje, Salihaga, – umješa se i Omer.

– Ja ne branim žensko, moj Omere već pravdu i istinu. Da bi postao to što jeste danas, neprikosnoveni vladar svijeta, muškarac je kao biološki slabije biće u odnosu na ženu, tu slabost pretvorio u vrlinu, nastavljao je Salih dok je prolazio prema sećiji.

– I šta imamo danas, mušku istoriju, koju je muškarac krvlju pisao samo da bi pokazao koliko je on jači od žene, trenutno i samo fizički. Danas više od pola svijeta na planeti radi za rat i živi od rata, moj Omere. I zato vi fine moje ne ustajte pred muškarcem ni od stotinu a kamo li jedne godine, ako ne morate, dodade ovo da Omeru udovolji.

Pričao je kasnije kako su žene prije pojave Biblije i Kurana bile u boljem položaju, spominjao Sumere praveći vezu između njihovih učenja i biblije tvrdeći da je biblija iskrivila sliku o odnosu polova.

– Kod Sumera, – nastavljao bi on, – tri hiljade godina prije Hrista žena je u izvoru života i riječ rebro znači “ona koja daje život” a u bibliji je muško rebro zapravo izvor života za ženu: “I Bog uze rebro Adamovo i od njega stvori čovječicu”. Tijelo njegova tijela njemu da služi”, počeo je da citira bibliju.

– Nemoj nam o Hristu, šta Kuran sveti kaže o ženi Salih-aga ? – radoznalo je pitala Suljaginica.

– Na žalost, ništa bolje, i u Kuranu žena ostaje muškarčeva “njiva” moja Suljaginice. Ali ću vam nešto reći što niste znali. Na ovim prostorima, baš ovim gdje živite i gdje stoku čuvate, živio je narod čiji smo mi potomci u kom je sve to bilo mnogo, mnogo bolje rješeno.

– Koji narod Salih-aga, – radoznalo će Omer.

– Pa tvoj narod Omere, Bosanski narod ili zvali su ga narod Bošnjaka što mu znači isto. E on je po vjerovanju bio bogumilski i kod njega je žena bila u svemu ravnopravna sa muškarcem a uz to i jedno i drugo su bili pismeni i imali svoje bosansko pismo – bosančicu.

– Ma… nešto sam ja o tome čuo ali nisam siguran, – promeškolja se Omer sa nevjericom.

Salih-aga je objašnjavao o pismu, odnosu između muškarca i žene, o načinu života Bošnjaka bogumila, o kamenim stijenama razasutim po Bosni, o onim na Videž glavi o svemu pričao.

– Zašto o tome ne piše, zašto u školi djeca ne uče, – pitali ljudi.

– Ne znam, ne znam, i meni to nije jasno, – uz srk kafe iz fildžana će Salih- aga.

Jedne jeseni, dok je provodio vrijeme kod sestre u Moštru, porodila mu se sestrična. Rodila muško, radost u kući a mole Saliha da da ime djetetu. Eto, kao on prošo svijet, uvijek čita pa neko moderno da izabere. Nećko se Salih-aga, odbijo koliko je mogo i onda predložio:

– Radin. – Zgledali se ukućani sa nevjericom pa pitaju:

– Zašto srpsko ime Salih-aga, pobogu si.

– Zašto i po čemu srpsko, ljudi moji. Zašto svoj jezik zovete tuđim.

Znate li vi da Srbija nikad Drinu nije prešla, da je Bosna bila najveća balkanska država, da su Bosanci ili ti Bošnjaci najstariji i eto najčistiji Slaveni? Zašto bi riječ mog jezika, jezika moje majke bila srpska pobogu ste ljudi!? – u čudu će Salih.

Ukućani se zgledali pa se kao našli u poslu, svi se razišli. Dijete upisali kao Elvedin a on mu kasnije tepo:

– Starče Radine, recitujući neke samo njemu razumljive stihove: koji na zemlji Bosni bješe pravi sin, …. tražio si u sebi dublje no šta tvoja dubina bješe i šire no što širina bi.

U sve si u školjci duše svoje dirno, sve osmotrio, al ni Njega ni sebe nikad nisi dotaknuo … Dubok je predubok tvoj san, al još dublja java.

Dijete ga je gledalo krupnim crnim očima, veselo gugučući.

– Guu.. guu…

A ukućani bi se zgledali, veseleći se djetetovoj igri i čudeći se Salihovim riječima.

I jedno ljeto razbolio se Salih- aga u kolibi na Paležu. Donosile žene topla mlijeka, sam kuho čajeve nije dao hizmeta oko sebe, nije dao ili nije naviko.

Jedno jutro, ne otvara vrata. Žene lupale, pa se prepale. Zovnule ono muškinja što je bilo po kolibama. Oni provalili unutra, on zauvijek zaspo.

Kraj njega sveska i oporuka. Ovaj susret sa smrću ga nije zatekao, dugo se spremo na njega i dočeko.

U oporuci dva teksta; jedan uz naznaku da je pročitan jednog petka u maju 1943. godine. Pročitan, prepoznat, ostao u duši dok ona postoji, pisao je Salih-aga navodeći tekst:

A se leži Tanisa Crk od Kraljeve Sutjeske, od kralja voljen,

al bez slobode, ko lovački pas kralju odan.

Živjeh al vodom ne zgasih žeđ nit plodovima zemlje ne vtolih glad,

jer se glad i žeđ vratjahu svaki dan u utrobu moju,

kao što se vratjah ja iz polja kutći svojoj isti, al za taj dan druktćiji.

I stalno mišljah na tebe Gospode, i

sa molitvom tebi sklapah obnotj otči svoje, i sa molitvom Tebi zjutrom ih otvarah

kao tšto se zjutrom otvaraju prozori i dverji doma tvojega i mojega.

I stalno Te tčekah i nadah Ti se stalno.

Al Ti se ne pojavi niti mi se Ti obznani.

Samo muk.

I rodi se sumnja u duši mojoj sumnji nesklonoj da i Ti negdje,

ko ja ovdi, uzalud ne tčekaš spasenje od mene.

I s tom terškom mišlju legoh

pod ovi biljeg i tu miso usijekoh u tverdi

kam da oni koji protčitaju vide

tko tje od nas dvojce pervi dotčekat spasenje.

Legoh grk 1389. ljeta po Gospodu kad Tvrdko bje kralj od Bosne, Serbie, Dalmeise i Zapadnijeh strana, a ja tad bjeh starac koji u svijetu vidjeh ono tsto nehtjeh vidjet, a ne dotčekah ono tšto srdce moje stalno tčeka i samo to želješe.

Drugi dio oporuke govorio je gdje bi volio da ga sahrane: “Gore, na Videž glavi, kraj onog stećka sa strijelom i djetelkom, ne bilo vam zapovjeđeno, i od mene vam sve bilo oprošteno, a oprostite i vi meni. Iznad groba stavite jednu kamenu ploču a na njoj uklešite:

Ovdje leži Salih Perviz

Posljednji Bosanski bogumil.

Lego u avgustu 1982. godine,

da bude na svojoj zemlji među svojima?

I sahranili ga baš kako je tražio. Paležani ga nosili pa se osvrtali, kopali zemlju na Videž glavi a sve gledali i tražili nešto. Stavili ga u zemlju i nisu bili načisto da li je sve dolje. Progonile ih one Salihagine riječi po kojima je on pola čovjeka a ono drugo pola, uvijek ide ispred njega, iznad njega, gdje li?

– Gdje li, – pitali su se Paležani dok su bacali grumenje zemlje na hum i postavljali kamen posljednjem bosanskom bogumilu.

The post POSLJEDNJI BOSANSKI BOGUMIL appeared first on Tacno.net.

BITKA NA SUTJESCI 15.05 – 15.06. 1943. najdramatičnija bitka u NOR-u

$
0
0

Foto: tuzlanski.ba

„Sve što je u ljudskoj moći učiniti ćemo da zadržimo Nijemce. Dok god budete čuli na Ljubinom grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. Kada toga više ne bude, onda znajte da na njemu nema više živih proletera.“

Prema Titovim riječima: „Bitka na Sutjesci ušla je u historiju kao najslavnija epopeja oslobodilačkog rata naroda Jugoslavije.“

Glavni zapovjednik neprijateljske operacije i, ujedno, njemačkih oružanih snaga, general Lüters, nakon neuspjeha Berlinu je javio: „Tok borbe je pokazao da su komunističke snage pod Titovom komandom odlično organizirane, vješto vođene i da raspolažu borbenim moralom  koji izaziva čuđenje …“

Cilj neprijateljske operacije je bio uništiti Glavninu operativne grupe s Vrhovnim štabom  NOV i POJ na sjeveru Crne Gore i jugoistoku Hercegovine, angažirajući oko 127 000 vojnika (Nijemaca, Talijana, Bugara i kvislinga), koje je podržavalo 8 pukovnija topništva, više tenkovskih bataljuna i oko 12 eskadrila sa 160 borbenih zrakoplova, dok su Glavninu operativne grupe NOV i POJ činile četiri divizije: 1. i 2. proleterska, 3. udarna i 7. banijska (ukupno 16 brigada) sa oko 22 000 vojnika (boraca), a od toga u Centralnoj bolnici je bilo oko 3700 ranjenih i bolesnih partizana.

U Bitki je poginulo oko 7 540 borca iz 1700 sela i gradova svih krajeva Jugoslavije. Najviše je poginulo iz Hrvatske (4105), potom iz Bosne i Hercegovine. Oko 1000 boraca (ranjenika i bolesnika) Centralne bolnice je pobijeno na najstrašniji način. Istovremeno, ubijeno je 26 liječnika i 450 ostalog bolničkog osoblja.

Na istočnim padinama planine Ozren, nedaleko od Sutjeske, 09.06.1943. ranjen je Vrhovni zapovjednik NOV i POJ-a, Josip Broz Tito. On je jedini vrhovnik jedne savezničke vojske (armije) u 2. svjetskom ratu koji je ranjen na ratištu.

  1. proleterska divizija, zaokretom je izvršila proboj preko Balinovca prema Rataju, izbijajući na crtu Kalinovnik-Foča.
  2. proleterska divizija je bila osnova za stvaranje prodora Vrhovnom štabu NOVJ u pravcu Ličke kolibe – Ljubin grob – Balinovac.

Nakon što su 1. i 2. divizija duboko ušle u planinu Zelengoru, žestoke borbe su vođene na prostoru Košuti – Košuru – Ljubin grob s kojeg su borci 3. bataljuna 4. crnogorske brigade poručili Vrhovnom štabu: „Sve što je u ljudskoj moći učiniti ćemo da zadržimo Nijemce. Dok god budete čuli na Ljubinom grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. Kada toga više ne bude, onda znajte da na njemu nema više živih proletera.“

Izvršavajući svoj zavjet malo njih je preživjelo, veliki broj, gotovo čitava četa, zauvijek je ostala na Ljubinom grobu.

Zaostala 3. divizija sa ranjenicima, pod izvanrednim, teškim uvjetima, kretala se prema Sutjesci koju su, u međuvremenu, zauzele jake njemačke snage. Prešavši rijeku Sutjesku, Divizija se našla u okruženju. Donijeta je odluka da se probije preko Tjentišta i Krekova, uz strme padine ka Zelengori. Brigade su krenule u juriš, u koji ih je poveo njihov zapovjednik Sava Kovačević. U tom jurišu pao je pokošen rafalima njemačkog mitraljeza Sava Kovačević i ostao zauvijek na Sutjesci, da uz legendarnu pjesmu svjedoči o svojoj hrabrosti i hrabrosti svojih boraca.

Istovremeno krvavi boj vodili su borci 2. dalmatinske brigade – 3. bataljun na Donjim i Gornjim barama. S tog područja zapovjednik je poslao kurira Nediljka Petrovića iz sela Čišla kraj Omiša u Vrhovni štabu s porukom:

„Druže Tito, u dosadašnjim borbama izgubili smo 2/3 boraca, ali računajte na nas kao da smo u punom sastavu.“

Bare su postale grobnica i slava 2. dalmatinske brigade.

S područja Dalmacije u bitki je učestvovalo 5928 boraca, od toga je poginulo 2908 ili svaki drugi borac. Iz sela u Jugoslaviji najviše ih je poginulo iz dva hrvatska sela: Drvenik kod Makarske i Mali Iž kod Zadra, po 63 borca.

Na putovima proboja, gdje se odvijala ofenziva, bez obzira na ratne strahote, nastupala je Prva partizanska limena glazba Klis-Kosa, sastavnica 3. udarne divizije, i Žrnovničko glazbeno društvo u sastavu 2. proleterske divizije, odnosno, 2. dalmatinske brigade, koji su glazbom, koračnicama i borbenim pjesmama hrabrili borce i ranjenike.

Dio glazbara proslavljene Prve partizanske limene glazbe je poginulo. Njihove instrumente neprijatelj je izrešetao, zbog čega je uslijedilo njeno rasformiranje. Preostali dio glazbara probijao se s ostalim borcima 3. udarne divizije.

Žrnovačko glazbeno društvo je preživjelo ratne strahote, da bi stiglo u Zagreb i uzelo učešće u dobro poznatoj paradi Dana pobjede 13.05.1945. čime je završila svoj dugi i mukotrpni ratni put.

Neuspjeh neprijateljske ofenzive, a uspjeh NOV i POJ-a, bili su krupan doprinos međunarodnoj afirmaciji NOB u Jugoslaviji.

Istina o Bitki na Neretvi i Bitki na Sutjeski brzinom je prodrla u svijet. NOVJ je priznata kao zaraćena strana u antihitlerovskoj koaliciji, što je bilo posebno značajno u izgradnji nove Jugoslavije.

Krešimir Sršen, prof. predsjednik ZUABA SDŽ

Sutjeska – foto Bojan Galić

The post BITKA NA SUTJESCI 15.05 – 15.06. 1943. najdramatičnija bitka u NOR-u appeared first on Tacno.net.

Viewing all 1914 articles
Browse latest View live


Latest Images